W Francji obok tradycyjnych fajerwerków znów płonące auta
Setki tysięcy Francuzów i turystów spędziło noc sylwestrową tradycyjnie na słynnym deptaku Pól Elizejskich i pod wieżą Eiffla, świętując Nowy Rok szampanem, w blasku rozświecających niebo ogni sztucznych. Nie obyło się też bez incydentów - w całym kraju spłonęło co najmniej 425 samochodów.
Po doświadczeniach poprzednich miesięcy, w tym roku sylwestrowym zabawom we Francji towarzyszyła wzmocniona, choć dyskretna obstawa tysięcy policjantów, mająca zapobiec ewentualnym ekscesom, zamieszkom i aktom wandalizmu. W sumie w całym kraju w gotowości było 25 tys. policjantów.
Pierwszy policyjny bilans nocnych wydarzeń mówi o "relatywnym spokoju", jednak nie dotyczy to wszystkich regionów.
Niespokojnie było zwłaszcza na odległych od Champs-Elysee przedmieściach Paryża, a także w wielu ośrodkach prowincjonalnych. Podobnie jak w październiku i listopadzie zapłonęły tam setki samochodow i posypały się kamienie, rzucane przez zbuntowaną młodzież.
Wg opublikowanego rano raportu francuskiego ministerstwa spraw wewnętrznych, w sylwestrową noc podpalono w całej Francji 425 samochodów, z tego 84 w obejmującym Paryż departamencie Ile-de- France, a co najmniej kilka w samym Paryżu. W całej Francji policja zatrzymała 121 osób.
W Tuluzie, na południowym zachodzie kraju, w jednej ze szkół wybuchł niewielki pożar, który udało się szybko ugasić. W Nicei na wybrzeżu śródziemnomorskim strażaków wezwanych do rzekomego pożaru powitał grad kamieni. W miasteczku La-Seine-sur-Mer, w niedalekim departamencie Var na południu Francji młodzi chuligani również obrzucili kamieniami strażaków. Niewielki pożar w ośrodku kultury wybuchł też na podparyskim przedmieściu Argenteuil.
Sylwester przypomniał Francuzom rozpoczętą 27 października i trwającą przez 3 tygodnie falę rozruchów młodzieżowych w całej Francji, podczas której na masową skalę dochodziło do aktów wandalizmu, zwłaszcza podpaleń samochodów. W szczytowym momencie w ciągu jednej nocy spłonęło wówczas 1408 pojazdów.