Trwa ładowanie...
d1nw1eq

W Dniu Dziecka odbędzie się XXI sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży

W Dniu Dziecka - zbierze się Sejm Dzieci i Młodzieży; będzie to jego XXI sesja obrad. Tego dnia w parlamencie zasiądą uczniowie ze szkół z całej Polski, którzy będą się zastanawiali jakiej przestrzeni publicznej potrzebuje młodzież.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W Dniu Dziecka odbędzie się XXI sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży
(PAP, Fot: Paweł Supernak)
d1nw1eq

Sejm Dzieci i Młodzieży liczy 460 posłów. Organizacja izby wzorowana jest bowiem na procedurach obowiązujących w prawdziwym Sejmie, co ma przybliżać uczestnikom zasady polskiego parlamentaryzmu. Debata plenarna oraz poprzedzające ją prace komisji odbywają się według wcześniej uchwalonej ordynacji wyborczej oraz Regulaminu Sejmu Dzieci i Młodzieży.

W tym roku zadaniem uczniów ubiegających się o mandat dziecięcego posła było przygotowanie i przeprowadzenie badania na temat wybranego przez siebie miejsca w przestrzeni publicznej. "Aby naprawdę zmienić przestrzeń wokół siebie należy jej się najpierw bardzo dobrze przyjrzeć sprawdzając jak dane miejsce funkcjonuje: czy każdy może z niego skorzystać, czy działa zgodnie z przeznaczeniem?" - wyjaśniono w "Przewodniku uczestnika i uczestniczki XXI Sejmu Dzieci i Młodzieży".

Następnie kandydaci na dziecięcych posłów musieli poszukać rozwiązania zdiagnozowanego przez siebie problemu, przygotować plan działania oraz to wszystko udokumentować krótkim filmem.

d1nw1eq

W tym roku do organizatorów Sejmu Dzieci i Młodzieży przesłano blisko 530 relacji filmowych przygotowanych przez dwuosobowe zespoły uczniowskie z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z całego kraju. Spośród ich autorów wyłoniono posłów dziecięcych.

W połowie maja spotkali się oni na posiedzeniach komisji problemowych, gdzie przy pomocy sejmowych legislatorów, opracowali projekt uchwały dotyczącej tematu bieżącej edycji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Wybrali też m.in. marszałków. Zdecydowano, że obrady 1 czerwca poprowadzą: Damian Nowicki z III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Wałbrzychu, Michał Nehring z III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni oraz Michał Skręta ze Społecznego Liceum z Maturą Międzynarodową im. Ingmara Bergmana w Warszawie.

Pierwsza sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży odbyła się w 1994 roku z inicjatywy wicedyrektor ówczesnego Biura Informacyjnego Kancelarii Sejmu Urszuli Pańko i prezes Polskiej Akcji Humanitarnej Janiny Ochojskiej (od początku działalności dziecięcego Sejmu sesja nie odbyła się jedynie w 1999 roku). Tematem jej była "Wojna - zagrożeniem szczęśliwego dzieciństwa". W następnych poruszano takie kwestie jak m.in. ekologia, ekorozwój, globalizacja, szkoła, samorząd uczniowski, praca dzieci.

Polska jako pierwszy kraj w Europie zorganizowała tego typu przedsięwzięcie. Obecnie młodzieżowe parlamenty działają także we Francji, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Finlandii i Czechach.

d1nw1eq

XXI Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży, zorganizowana została przez Kancelarię Sejmu w porozumieniu z Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ośrodkiem Rozwoju Edukacji i Ministerstwem Edukacji Narodowej.

Zobacz także: Wymarzony prezent na Dzień Dziecka

d1nw1eq

Podziel się opinią

Share
d1nw1eq
d1nw1eq
Więcej tematów