W diecezji poznańskiej można przyjmować Komunię św. na rękę
Metropolita poznański arcybiskup Stanisław Gądecki dopuszcza możliwość przyjmowania Komunii świętej na rękę w kościołach na terenie archidiecezji poznańskiej. W kościołach archidiecezji odczytano list pasterski arcybiskupa w tej sprawie.
Na zakończonym 9 marca 331. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski biskupi jednogłośnie przyjęli, że w Polsce komunii udziela się przez podanie hostii wprost do ust. Jeżeli jednak ktoś poprosi, gestem wyciągniętej dłoni, o komunię na rękę, należy mu jej w taki sposób udzielić. Decyzję o sposobie podawania komunii podejmuje na terenie każdej diecezji biskup ordynariusz.
Jestem przekonany, że w naszej Archidiecezji można udzielać Komunii św. na rękę, lecz winno temu towarzyszyć odpowiednie przygotowanie - napisał w liście do wiernych abp. Gądecki.
Jednocześnie metropolita dokładnie określa sposób, w jaki można przyjmować Komunię św. na rękę. Zgodnie z nią, komunię należy przyjmować na lewą dłoń podtrzymywaną przez prawą, a następnie, stojąc przed kapłanem, prawą ręką włożyć hostię do ust; w żadnym wypadku nie wolno odchodzić z hostią na dłoni od ołtarza.
Arcybiskup Gądecki apeluje, aby nie przeciwstawiać sobie obu sposobów przyjmowania Komunii św.
Pojawienie się tej formy nie powinno być dla wiernych powodem jakichkolwiek podziałów na bardziej lub mniej pobożnych, postępowych czy tradycjonalistów. Byłoby to ewidentnym zaprzeczeniem ducha Eucharystii - napisał w liście metropolita poznański.
Jako pierwszy w Polsce decyzję, zezwalając na udzielanie Komunii św. na rękę, podjął prymas Polski, kardynał Józef Glemp w odniesieniu do archidiecezji warszawskiej. Tam komunia udzielana na rękę będzie od Wielkiego Czwartku tj. od 24 marca.