PolskaW czwartek szczyt Trójkąta Weimarskiego

W czwartek szczyt Trójkąta Weimarskiego

Problematyka Unii Europejskiej, Traktatu
Konstytucyjnego UE oraz polityki wschodniej Unii - to główne
tematy rozmów prezydentów Polski Aleksandra
Kwaśniewskiego, Francji Jacques'a Chiraca oraz kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera podczas czwartkowego szczytu Trójkąta Weimarskiego w
Nancy, w północno-wschodniej Francji.

Spotkanie odbędzie się dziesięć dni przed francuskim referendum w sprawie konstytucji UE. Rząd i prezydent usilnie namawia Francuzów do przyjęcia konstytucji, ale na razie ponad połowa uprawnionych do głosowania jest temu przeciwna.

Dyrektor biura spraw międzynarodowych w Kancelarii Prezydenta Wiesław Scholz powiedział, że dla Polski bardzo ważne jest utrzymywanie jak najlepszych stosunków z Francją i Niemcami. Te stosunki rozwijają się tak pomyślnie m.in. dzięki temu, że współdziałamy w ramach Trójkąta Weimarskiego - zaznaczył.

Jak podał Scholz, tematami rozmów będą: problematyka Unii Europejskiej, Traktatu Konstytucyjnego UE, perspektywa finansowa UE, polityka wschodnia UE, w tym kwestie dotyczące Ukrainy, a także efekty III szczytu Rady Europy w Warszawie, w tym reakcje na sytuację na Białorusi, reforma ONZ, rola Polski na Bliskim Wschodzie, Irak, perspektywy Trójkąta Weimarskiego.

Dla Francuzów i osobiście dla prezydenta tego kraju ratyfikacja Traktatu jest bardzo ważną sprawą, a my z nadzieją patrzymy, że ten Traktat zostanie przez Francuzów zaakceptowany - podkreślił Scholz.

Trójkąt Weimarski powstał w 1991 roku z inicjatywy ministrów spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji. Jego zadaniem było wsparcie polskich dążeń do integracji ze strukturami europejskimi; potem współpracę rozszerzono na inne dziedziny i zapoczątkowano stałe kontakty na różnym szczeblu, w tym szefów państw.

Miejsce tegorocznego szczytu to stolica Lotaryngii. Wygląd swojego historycznego centrum, z XVIII-wiecznym placem Stanisława, Nancy zawdzięcza królowi Stanisławowi Leszczyńskiemu, teściowi Ludwika XV, który po krótkim panowaniu w Polsce został księciem Lotaryngii. Za jego czasów Nancy przeżyło rozkwit.

Scholz podkreślił, że w czwartek odbędą się obchody 250-lecia obecności Leszczyńskiego we Francji.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)