Trwa ładowanie...
d1hljys

W czwartek rozpoczną się matury

W czwartek rozpoczną się matury. Chęć przystąpienia w maju do egzaminów dojrzałości zadeklarowało ponad 505 tys. absolwentów szkół średnich wszystkich typów, zarówno dla młodzieży jak i dla dorosłych.

d1hljys
d1hljys

Uczniowie ze szkół dziennych rozpoczną egzamin o godzinie 9.00, dorośli będą mieli egzamin po południu - o 15.30.

W obecnym roku szkolnym maturzyści z czteroletnich szkół ponadpodstawowych dla młodzieży mieli możliwość wyboru: czy chcą zdawać egzamin dojrzałości według starych czy według nowych zasad. Możliwość wyboru nie obejmowała m.in. uczniów klas maturalnych techników, szkół dla dorosłych i szkół licealnych dla młodzieży na podbudowie zasadniczej szkoły zawodowej.

Według danych zebranych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu, w marcu tylko 6,7 tys. absolwentów uprawnionych do wybrania formy egzaminu zdecydowało się zdawać nową maturę. Stanowi to 1,33% wszystkich osób, które w tej sesji egzaminacyjnej zadeklarowały przystąpienie do egzaminu kończącego naukę w szkole średniej.

Jedyną szkołą w Polsce, w której wszyscy uczniowie klas czwartych (38 osób) wybrali nową maturę, jest LXVII LO przy Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Szkoła działa od 1991 r. Jest najmniejszym publicznym liceum ogólnokształcącym w Warszawie. W roku 2001-2002 w szkole jest tylko siedem oddziałów (trzy klasy II i po dwie klasy III i IV). Łącznie w szkole jest niespełna 140 uczniów.

d1hljys

Pisemne "nowe matury" rozpoczną się tego samego dnia co pisemne egzaminy dojrzałości organizowane według starych zasad.

Tradycyjnie jako pierwszy (9 maja) maturzyści będą zdawać egzamin pisemny z języka polskiego. "Starzy" maturzyści dostaną do wyboru jeden z czterech tematów. Trzy z nich wymagać będą napisania tekstu własnego. Czwarty z tematów zawierać będzie tekst literacki, do niego będą dołączone pytania odnoszące się do tekstu. Maturzyści wybierający czwarty temat będą musieli napisać także krótkie wypracowanie na jeden z dwóch tematów związanych z tekstem. Na napisanie "starej" matury uczniowie mają 5 godzin.

"Nowi" maturzyści mogą zdawać egzamin maturalny na dwóch poziomach: podstawowym i rozszerzonym (decyzję z tej sprawie musieli podjąć w ubiegłym roku). Egzamin na poziomie podstawowym, obowiązkowy dla wszystkich, trwa 190 minut i składa się z dwóch części. Część pierwsza trwa 110 minut i polega na sprawdzeniu sprawności formułowania wypowiedzi pisemnej, część druga trwa 80 minut i polega na sprawdzeniu rozumienia tekstu. Egzamin na poziomie rozszerzonym, rozpoczyna się po zakończeniu egzaminu na poziomie podstawowym, trwa 110 minut i polega na pisaniu tekstu własnego na zadany temat.

Egzaminy pisemne nowej matury przygotowuje i przeprowadza Centralna Komisja Egzaminacyjna. Mają one charakter zewnętrzny - wszyscy maturzyści rozwiązują w całej Polsce w tym samym czasie takie same testy, które potem oceniają egzaminatorzy z CKE.

d1hljys

Oprócz obowiązkowych pisemnych egzaminów z języka polskiego, języka obcego i matematyki, "nowi maturzyści" muszą zdać jeszcze jeden pisemny egzamin z przedmiotów do wyboru. CKE ustaliła, że egzaminy z tych przedmiotów odbędą się między 10 a 25 maja.

Ustne egzaminy nowej matury będą przeprowadzone po pisemnych. Odbywają się one w szkołach przed komisjami szkolnymi. Podczas egzaminu wewnętrznego będzie się zdawać ustnie język polski i język obcy nowożytny.

Również po części pisemnej z polskiego i drugiego przedmiotu wybranego na "starej maturze" pisemnej przystępuje się do egzaminów ustnych.

d1hljys

Absolwenci liceów ogólnokształcących zdają ustnie język polski, język obcy nowożytny oraz wybrany przedmiot. Mogą wybierać między: drugim językiem nowożytnym, łaciną, greką, historią, biologią, matematyką, fizyką, geografią, chemią, informatyką, pedagogiką z historią wychowania oraz psychologią.

Absolwenci szkół średnich zawodowych zdają tylko dwa egzaminy ustne - z języka polskiego i wybranego przedmiotu. Do wyboru mają język obcy nowożytny, historię, biologię, matematykę, fizykę, chemię i informatykę.

Z egzaminu z języka obcego zarówno na nowej jak i na starej maturze może zwolnić jeden z certyfikatów ze specjalnej listy opracowanej przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Dotychczasową starą maturę zdawało w skali kraju ok. 85% osób, które do niej przystępowało. Dane różnią się jednak zależnie od rodzaju szkoły i regionu kraju. Maturę udaje się zdać ok. 93% absolwentów dziennych liceów ogólnokształcących, gorsze są wyniki absolwentów szkół dla dorosłych. W niektórych komisjach egzaminacyjnych powołanych przy kuratoriach oświaty zdawało dotychczas tylko ok. połowy przystępujących do egzaminów. (aka)

d1hljys
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hljys
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj