Trwa ładowanie...

W czasie powodzi ratowali ludzi - odznaczył ich prezydent

17 policyjnych lotników zostało odznaczonych przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Zasługi za Dzielność za akcje podczas tegorocznych powodzi.

Share
W czasie powodzi ratowali ludzi - odznaczył ich prezydent
Źródło: Internauta WP
d379sir

Krzyże Zasługi wręczył lotnikom w imieniu prezydenta Komendant Główny Policji Andrzej Matejuk. Gratulując im, podkreślał, że ich działania to "wzór do naśladowania dla wszystkich formacji biorących udział w akcji powodziowej".

Odznaczeni piloci na co dzień pełnią służbę w Zarządzie Lotnictwa Komendy Głównej Policji. - To doświadczeni piloci i mechanicy, nie tylko doskonale wyszkoleni, ale przede wszystkim pasjonaci lotnictwa, zawsze zaangażowani w powierzone im zadania - powiedziała Grażyna Puchalska z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji.

Jak dodała, podczas kolejnych fal powodziowych policjanci ewakuowali z zalewanych terenów ponad 120 osób.

d379sir

- Podczas wielogodzinnych lotów nad zalanymi rejonami m.in. Sandomierza, Wilkowa, Świniar (województwa świętokrzyskie, lubelskie), pomagali, często w ostatniej chwili, ludziom, którzy na dachach budynków czekali na ratunek. Akcja przebiegała w trudnych warunkach, załogi śmigłowców musiały wykorzystywać swoje specjalne umiejętności m.in. lotów na małej wysokości - dodała Puchalska.

Wśród odznaczonych lotników znalazł się m.in. dowódca załogi śmigłowca nadkom. Marcin Nurzyński, który 23 maja br., tuż po przerwaniu wałów w miejscowości Świniary ewakuował 12 osób, w tym ośmioro dzieci. Odznaczony został również m.in. nadkom. Robert Sitek, który ewakuował dziewięć osób, w tym jedną - jak podkreślają eksperci - w skrajnie trudnych warunkach, z okna budynku, znajdującego się tuż pod dachem.

d379sir

Podziel się opinią

Share
d379sir
d379sir
Więcej tematów