PolskaW Bydgoszczy stwierdzono przypadek ptasiej grypy

W Bydgoszczy stwierdzono przypadek ptasiej grypy

Ministerstwo rolnictwa potwierdziło, że znaleziony w Bydgoszczy
łabędź był zarażony wirusem H5. To czwarte ognisko ptasiej grypy w
Polsce.

W mieście został zwołany sztab kryzysowy, w którego pracach, oprócz miejscowych władz i służb, biorą udział przedstawiciele gmin Koronowo, Osielsko i Sicienko. Zarażonego ptaka znaleziono bowiem w dzielnicy Smukała Dolna, z którą graniczą te gminy.

Zdecydowano o wytyczeniu 3-kilometrowej strefy zapowietrzonej, obejmującej przede wszystkim dzielnice Smukała Dolna i Piaski. Ten rejon miasta leży na uboczu, jest słabo zaludniony i zabudowany wyłącznie domkami jednorodzinnymi. Wytyczenie strefy raczej nie będzie miało dużego wpływu na ruch w mieście.

Teren zostanie oznakowany. Na drogach wylotowych ze strefy oraz na pętli autobusów miejskich zostaną ułożone maty dezynfekcyjne.

Prezydent Bydgoszczy Konstanty Dombrowicz zapewnił, że nie ma zagrożenia dla ujścia wody pitnej z Brdy, znajdującego się niedaleko miejsca znalezienia zarażonego łabędzia. Zwiększona zostanie częstotliwość badania wody w laboratorium wodociągów, jak również przez inspekcję sanitarną.

W niedzielę inspekcja weterynaryjna będzie prowadziła spis i kontrole hodowli drobiu w strefie zapowietrzonej.

Zainfekowany wirusem H5 łabędź został znaleziony w środę w dzielnicy Smukała Dolna, przy moście na Brdzie. W tym rejonie żyją obecnie dwa stada, liczące 20 i 30 ptaków. Teren jest patrolowany przez staż miejską. W niedzielę zamknięte zostaną pobliskie drogi leśne.

W Bydgoszczy od środy znaleziono jeszcze cztery martwe łabędzie, ale w innych dzielnicach. Ich próbki przekazano do Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach, ale wyniki badań jeszcze nie są znane.

Służby miejskie w Bydgoszczy zapewniają, że są przygotowane do działań związanych z wykryciem ogniska choroby. Wcześniej zgromadzono odpowiednie materiały do wybudowania śluz dezynfekcyjnych i oznakowania stref ochronnych. Zgromadzono też środki chemiczne oraz odzież ochronną dla osób działających na zagrożonym terenie.

W grudniu przeprowadzono ćwiczenia wszystkich służb i instytucji na wypadek takiej sytuacji. Wszyscy znają swój zakres zadań i odpowiedzialności - zapewnił Adam Ferek, dyrektor miejskiego wydziału zarządzania kryzysowego w Bydgoszczy.

Do budowy śluz dezynfekcyjnych w Bydgoszczy zaplanowano użycie jako materiału chłonnego worków jutowych i gąbki poliuretanowej. Do natychmiastowej dyspozycji przygotowane jest 150 kg środka dezynfekującego, co powinno w pełni wystarczyć na okres 30-dniowej kwarantanny "strefy zero", obszaru zapowietrzonego i zagrożonego.

W sobotę potwierdzono także zakażenie ptaków wirusem H5 w dwóch innych miejscach na terenie Polski: w Kostrzynie (Lubuskie) i w Świnoujściu. Pierwsze ognisko odkryto tydzień wcześniej w Toruniu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)