W Buriacji nie będzie katolickiej świątyni?
Pod znakiem zapytania stoi rozpoczęcie budowy kościoła katolickiego w stolicy rosyjskiej Buriacji, Ułan-Ude.
25.04.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Agencja Interfaks poinformowała, że ziemię pod nową świątynię miał wyświęcić 5 maja biskup Jerzy Mazur. W piątek, biskupa diecezji świętego Józefa w Irkucku nie wpuszczono do Rosji.
Agencja zwraca uwagę, że budowa kościoła została uzgodniona z miejscowymi władzami. Jednak nie można jej rozpocząć, dopóki ziemia nie będzie poświęcona.
Wybudowany kościół byłby pierwszą świątynią katolicką w Buriacji. Wyznawcami katolicyzmu są tu głównie Polacy i Niemcy. Miejscowa ludność wyznaje buddyzm.
Tymczasem władze położonej na Syberii Republiki Ałtaj zabroniły Kościołowi katolickiemu budowy świątyni. Rosyjskie media podały, że rządzący Ałtajskim Krajem Syberii Środkowej - Michaił Łapszyn zakazał budowy kościoła katolickiego nad Jeziorem Tieleckim. Uznał, że dyskusję o budowie kościoła należy odłożyć do czasu, gdy dojdzie do zgody między patriarchą Moskwy i Wszechrusi Aleksijem II i papieżem Janem Pawłem II.
Łapszyn podkreślił, że nie chce widzieć na Ałtaju katolików, którzy będą jak w Ameryce deprawować młodzież. Okres misjonarskiej działalności minął- stwierdził naczelnik Kraju Ałtajskiego, przypominając, że w tym regionie tradycyjnie istnieje prawosławie i funkcjonują wyznania muzułmańskie, buddyjskie, a nawet niewielka gmina żydowska. (mp)