Trwa ładowanie...
dqfcpdn

W Bagdadzie uzbrojeni mężczyźni uprowadzili dziennikarkę

Walcząca o prawa kobiet iracka dziennikarka Afrah Szawki została w poniedziałek uprowadzona ze swojego domu w Bagdadzie przez grupę uzbrojonych mężczyzn - poinformował we wtorek premier Iraku Hajder al-Abadi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W Bagdadzie uzbrojeni mężczyźni uprowadzili dziennikarkę
(AFP, Fot: Sabah Aror)
dqfcpdn

Szef irackiego rządu potępił w komunikacie porwanie dziennikarki i zlecił przeprowadzenie śledztwa w tej sprawie, nakazując siłom bezpieczeństwa, "uczynić wszystko co możliwe, aby ją ochronić, odnaleźć i dotrzeć do odpowiedzialnego lub odpowiedzialnych za jej porwanie".

Szawki uprowadzono w poniedziałek wieczorem. Jak mówił w rozmowie z AFP Ziad Adżili z irackiego obserwatorium wolności prasy, ośmiu uzbrojonych mężczyzn wtargnęło do domu dziennikarki. Podawali się za funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa. - Związali jej syna. (...) Ukradli telefony komórkowe, komputery, pieniądze w gotówce, a potem porwali Afrah i uciekli - opisywał zdarzenie Adżili. Relacja ta została potwierdzona przez anonimowe źródło w irackim MSW.

Szawki współpracuje jako dziennikarka z wieloma portalami internetowymi. AFP zaznacza, że w poniedziałek na jednym z nich opublikowany został tekst dziennikarki, w którym ostro atakowała grupy zbrojne w Iraku "działające całkowicie bezkarnie".

dqfcpdn

Z kolei Associated Press podkreśla, że kobieta jest znana z krytykowania korupcji w Iraku. Ponadto agencja również pisze o opublikowanym w poniedziałek artykule Szawki wymierzonym w pracownika MSW, który na oczach uczniów i nauczycieli pobił dyrektora szkoły. Według artykułu przyczyną incydentu był fakt, że dyrektor odmówił ukarania ucznia, który pokłócił się z córką urzędnika.

Irak, Syria, Afganistan i Meksyk to najniebezpieczniejsze dla dziennikarzy kraje na świecie. Według danych Reporterów bez Granic w 2016 roku zamordowano w Iraku siedmiu dziennikarzy.

dqfcpdn

Podziel się opinią

Share

dqfcpdn

dqfcpdn
Więcej tematów