Von der Leyen zapowiada. Będzie mocniejsze uderzenie w Putina
"Wojna Putina z dnia na dzień staje się coraz bardziej brutalna. Właśnie poinformowałam prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o 4. pakiecie sankcji. Unia Europejska jest z narodem ukraińskim" - poinformowała w poniedziałek szefowa KE Ursula von der Leyen.
"Wspieramy Ukrainę także pakietem pomocy makrofinansowej w wysokości 1,2 miliarda euro oraz 500 milionów euro pomocy humanitarnej" - dodała von der Leyen.
W poniedziałek wieczorem czwarty pakiet sankcji został zatwierdzony. Nowe ograniczenia, jak podała francuska prezydencja w UE, skierowane są "przeciwko osobom i podmiotom zaangażowanym w agresję na Ukrainę, a także kilku sektorom rosyjskiej gospodarki".
Sankcje wejdą w życie po opublikowani w Dzienniku Urzędowym UE.
Wojna w Ukrainie. Kolejne sankcje obejmą Rosję i Białoruś
Na czwarty pakiet sankcji w ubiegłym tygodniu wyrazili zgodę ambasadorowie krajów UE. W ramach nowych retorsji trzy białoruskie banki mają zostać wykluczone z systemu SWIFT. Na listach sankcyjnych mają się też znaleźć kolejni rosyjscy oligarchowie. Sankcje obejmą ponadto zakaz eksportu technologii morskich do Rosji.
Na liście oligarchów ma znaleźć się około 160 nazwisk. Nowe ograniczenia mają dotknąć także Białoruś. "Wzmacniamy pakiet sankcji w odpowiedzi na militarną agresję Rosji na Ukrainę. Sankcje mają objąć białoruski sektor bankowy, eksport technologii nawigacji morskiej do Rosji, a także kryptoaktywa" - przekazała w ubiegłą środę von der Leyen.
Nowy pomysł ws. zamknięcia nieba nad Ukrainą. Jest reakcja z MSZ
- Dopóki rosyjskie samoloty zrzucają bomby na Ukrainę, sankcji na Rosję nie jest wystarczająco dużo - komentował szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba. Dodał także, że sposobem na zatrzymanie rosyjskiej agresji jest stworzenie wewnętrznych nacisków na prezydenta Władimira Putina i nie można zakończyć kar gospodarczych na sankcjach, które już zostały wprowadzone.
Kułeba wezwał także wielkie międzynarodowe firmy do zamknięcia swojej działalności w Rosji.
Poprzednie sankcje weszły w życie 2 marca. Wówczas siedem rosyjskich banków zostało odciętych od systemu SWIFT: Otkrytije, Nowikom, PSB, Bank Rossija, Sowkom, VEB i VTB.