ŚwiatViviane Reding: UE powinna stworzyć swoje własne służby wywiadowcze

Viviane Reding: UE powinna stworzyć swoje własne służby wywiadowcze

Wiceprzewodnicząca KE i unijna komisarz sprawiedliwości Viviane Reding powiedziała w wywiadzie dla EFE, że UE powinna stworzyć własne służby wywiadowcze, które byłyby przeciwwagą dla amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA).

Viviane Reding: UE powinna stworzyć swoje własne służby wywiadowcze
Źródło zdjęć: © AFP | Frederick Florin

Europejskie służby wywiadowcze, które powinny powstać do 2020 roku, pozwoliłyby Unii Europejskiej mówić jednym głosem i byłyby przeciwwagą dla NSA - powiedziała Reding.

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej wezwała też do szybkiego przyjęcia przez USA ustaw federalnych dotyczących ochrony prywatności obywateli. - Niedawne wydarzenia zaniepokoiły europejskich obywateli oraz (...) zepsuły relacje ze Stanami Zjednoczonymi - dodała Reding, odnosząc się do napięć między europejskimi stolicami a Waszyngtonem w związku z domniemanym inwigilowaniem europejskich polityków przez NSA oraz szeroko zakrojonej kampanii podsłuchów elektronicznych prowadzonych przez tę agencję, którą ujawnił były pracownik NSA Edward Snowden.

- Pora zacząć negocjowanie porozumienia o współpracy służby wywiadowczych europejskich partnerów" - apeluje Reding.

Unijna komisarz sprawiedliwości domaga się też modyfikowania przepisów dotyczących ochrony prywatności, by były one adekwatne w erze internetu i sieci społecznościowych, zwłaszcza że obecne regulacje powstały w 1995 roku, gdy internet nie był jeszcze tak ważnym środkiem masowej komunikacji - pisze EFE.

Przed tygodniem, podczas pobytu w Waszyngtonie, Reding wezwała USA do pilnego działania, by odbudować zaufanie nadszarpnięte rewelacjami o inwigilowaniu Europejczyków przez amerykański wywiad. - Przyjaciele i partnerzy się nie szpiegują - powiedziała.

- Nasi (amerykańscy) partnerzy muszą podjąć zdecydowane działania, by przywrócić zaufanie. To sprawa pilna i kluczowa - powiedziała Reding w Waszyngtonie, występując w debacie zorganizowanej przez Peterson Institute i SAIS (School of Advanced International Studies).

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)