Vista niezgodna z prawem Unii Europejskiej?
Koalicja przeciwko Microsoftowi oskarżyła swojego rywala o to, że jego nowy system operacyjny Windows Vista będzie kontynuował praktyki uznane przed trzema laty za nielegalne w Unii Europejskiej.
W skład grupy sprzeciwiającej się firmie Billa Gatesa wchodzą IBM. Nokia, Sun Microsystems, Adobe, Oracle, Red Hat, Corel, RealNetworks, Opera. Ponowiły one swoją skargę sprzed roku na kilka dni przed premierą Visty.
Komisja Europejska uznała w 2004 roku, że Microsoft użył swojej dominującej pozycji aby wykluczyć z rynku firmę RealNetworks i innych twórców oprogramowania audio i wideo. Sprawiło to, że Windows był celowo niedostosowany do działania na nim programów konkurencji.
„Microsoft najwyraźniej wolał zignorować fundamentalne zasady umieszczone przez Komisję Europejską w decyzji z marca 2004 roku” – powiedział Simon Awde, prezes European Committee for Interoperable Systems (ECIS).
„Jesteśmy w trakcie rozpatrywania tej skargi” – mówi rzecznik KE. ECIS ujawnił, że ostatnie poprawki do skargi zostały dodane w ciągu ubiegłego miesiąca, po tym jak zbadano działanie Visty.
Od pierwszej decyzji Komisji Europejskiej, która nałożyła karę blisko 500 milionów euro i zakazała podobnych praktyk, Microsoft odwołał się. Teraz oczekuje na wyrok sądu pierwszej instancji Unii Europejskiej.
Windows Vista we wtorek w Brukseli będzie miał swoją oficjalną premierę, połączoną z oficjalnym uruchomieniem systemu, konferencją prasową i przyjęciem.