Virtuti Militari dla bohaterów z Iraku i Afganistanie?
W Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego
powstał zespół, który ma opracować projekt ustawy dotyczącej
nadawania orderu Virtuti Militari żołnierzom uczestniczącym w
operacjach wojskowych poza granicami kraju - poinformował szef resortu obrony Radosław Sikorski.
09.05.2006 | aktual.: 09.05.2006 17:33
Ustanowienie Krzyża Wojskowego Virtuti Militari prezydent zapowiedział na początku kwietnia podczas wizyty w bazie wojskowej Echo w Diwanii, w Iraku. Wywołało to protesty części środowisk kombatanckich.
Sikorski podkreślił, że działania władz w tej sprawie zostały zainspirowane przez samych Kawalerów Orderu VM i mają poparcie większości z nich.
Komu ja, jako minister obrony narodowej, powinienem w takiej sprawie ufać, jak nie starym żołnierzom, którzy uważają, że ta zmiana jest potrzebna; jest korzystna, aby order żył, tak jak niewątpliwie żyć będzie cnota żołnierska w Wojsku Polskim- przekonywał minister.
Oczywiście, nie było nigdy niczyim pomysłem jakieś hurtowe przyznawanie tego orderu. Chodzi o wyjątkowe przypadki bohaterstwa, np. osób, które uratowały życie żołnierzy i zginęły od miny pułapki, albo innych, którzy wyciągnęli towarzyszy broni spod ognia nieprzyjaciela - tłumaczył.
Prezes Klubu Kawalerów Orderu VM płk Zygmunt Łabędzki podkreślił, że w ankiecie przeprowadzonej wśród członków Klubu - 84% jej uczestników poparło inicjatywę wznowienia nadawania orderu. Przeciw było 14%, a 2% nie miało zdania. Zdaniem Łabędzkiego, przeciwnicy inicjatywy nie mają "argumentów, które można by przedstawić.
Jeden z kawalerów orderu wskazywał, że choć jest zwolennikiem nadawania orderu VM w czasie pokoju, to tylko za działania bojowe bezpośrednio związane z obroną niepodległości kraju. Czy obecność polskich żołnierzy w Iraku, czy Afganistanie ma jakikolwiek związek z naszą niepodległością? Z zobowiązaniami sojuszniczymi owszem, ale niestety z niczym więcej- powiedział.
Jak wyjaśniał w połowie kwietnia sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, Maciej Łopiński, Krzyż Wojskowy Virtuti Militari będzie miał "częściowo wspólną nazwę" z Orderem Wojennym Virtuti Militari; będzie to jednak inne odznaczenie, ustanowione odrębnymi przepisami.
Order Wojenny Virtuti Militari (łac. "Cnocie Wojskowej" lub "Dzielności Żołnierskiej") jest najwyższym polskim odznaczeniem wojskowym. Ustanowiony w 1792 r. przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego dla uczczenia zwycięstwa w bitwie pod Zieleńcami został zniesiony w 1831 r. przez carat. Po odzyskaniu niepodległości w 1919 r. Sejm przywrócił odznaczenie.
Aktualnie Order Wojenny Virtuti Militari dzieli się na pięć klas: I Krzyż Wielki - może być nadany naczelnemu dowódcy za zwycięską wojnę; II Krzyż Komandorski - może być nadany wyższemu dowódcy za prowadzenie operacji wojennej mającej duże znaczenie dla przebiegu wojny; III Krzyż Kawalerski - może być nadany dowódcy jednostki za nadzwyczajne czyny bojowe; IV Krzyż Złoty - oficerowi za skuteczne dowodzenie, podoficerowi lub żołnierzowi mającemu już Krzyż Srebrny za czyn wybitnego męstwa; V Krzyż Srebrny - żołnierzowi za śmiały czyn bojowy lub osobiste męstwo z narażeniem życia.