Trwa ładowanie...

Viktor Orban: przyjazd prezydenta Andrzeja Dudy na rocznicę powstania 1956 r. to dla nas zaszczyt

• Przyjazd polskiego prezydenta na obchody 60. rocznicy powstania węgierskiego to dla nas zaszczyt - stwierdził Viktor Orban

• Bez Polski nie byłoby węgierskiego 1956 roku - dodał prezydent Węgier

• Andrzej Duda jest jedynym szefem państwa zaproszonym do Budapesztu na obchody rocznicowe

Share
Viktor Orban: przyjazd prezydenta Andrzeja Dudy na rocznicę powstania 1956 r. to dla nas zaszczyt
Źródło: AFP, fot: ODD ANDERSEN
d2ywn0e

Premier Węgier Viktor Orban powiedział, że przyjazd prezydenta Andrzeja Dudy na uroczystości poświęcone 60. rocznicy wybuchu powstania węgierskiego 1956 roku to dla jego kraju zaszczyt. Mówił o tym w porannej audycji w Radiu Kossuth.

- Przyjazd do nas polskiego prezydenta jest dla nas zaszczytem. Jesteśmy za to wdzięczni Polsce, bo wszyscy wiemy, że bez Polski nie byłoby węgierskiego 1956 roku - powiedział Orban, odnosząc się do faktu, że rewolucji węgierska z tamtego roku rozpoczęła się od wiecu studentów w Budapeszcie, zorganizowanego na znak solidarności z wydarzeniami polskiego października 1956.

d2ywn0e

Według Orbana "już w 1956 roku istniała jakaś tajemnicza, głęboka współpraca pomiędzy pragnieniami wolności Węgier i Polski".

- Oczywiście, zrobiliśmy to my, to była węgierska walka o wolność, ale Polacy mieli i mają w niej swój ogromny udział. Węgrzy o tym nie zapomnieli i są za to wdzięczni Polakom. Jest więc godne i słuszne, by prezydent państwa polskiego zabrał głos na placu Kossutha (przed parlamentem węgierskim w Budapeszcie) mówiąc o 1956 roku 23 października - powiedział premier.

Zapytany, czy nie obawia się, że wymowa uroczystości rocznicowych będzie interpretowana w kontekście tematu imigracji, Orban podkreślił, że wolności może zagrozić wiele rzeczy, na przykład interwencja sowiecka, jak to było w 1956 roku.

- Ale dla wolności jest też niebezpieczne, jeśli bez żadnej kontroli na terytorium kraju przybywają obcy, których zwyczaje i wizja życia są zupełnie inne niż nasze, którzy nasze wolne społeczeństwo za jednym zamachem lub powoli przeobrażają wbrew naszej woli. Bardzo trudno mówić o 1956 roku i o wolności w oderwaniu od dzisiejszego świata i systemu - ocenił.

d2ywn0e

Andrzej Duda jest jedynym szefem państwa zaproszonym do Budapesztu na obchody rocznicowe związane z rewolucją węgierską 1956 roku. Polski prezydent weźmie udział w centralnych uroczystościach 23 października w rocznicę wybuchu powstania i obok Orbana wygłosi przemówienie.

Powstanie węgierskie, nazywane również rewolucją węgierską, wybuchło 23 października 1956 roku. Jego uczestnicy domagali się przywrócenia wolności słowa i innych swobód obywatelskich oraz pełnej niezależności od ZSRR. Rozpoczęta 4 listopada interwencja wojsk sowieckich w ciągu kilku tygodni krwawo stłumiła powstanie. Władzę na Węgrzech przejął wówczas marionetkowy rząd Janosa Kadara.

Represje wobec uczestników węgierskiego powstania trwały jeszcze długo po ostatecznym zdławieniu wolnościowego zrywu. W czasie walk zginęło ponad 2500 osób. Po upadku powstania ponad 200 tys. ludzi wyemigrowało, kilkaset osób stracono a tysiące uwięziono.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska

d2ywn0e

Podziel się opinią

Share
d2ywn0e
d2ywn0e
Więcej tematów