ŚwiatViktor Orban broni Polski przed krytyką ze strony UE. "Brukselę irytują silne państwa narodowe"

Viktor Orban broni Polski przed krytyką ze strony UE. "Brukselę irytują silne państwa narodowe"

• Orban: Polacy nie zrobili niczego, co powinno wywołać unijną krytykę
• Zdaniem premiera Węgier Brukselę irytują państwa narodowe
• Komisja Europejska rozpoczęła wobec Polski procedurę ochrony państwa prawa

Viktor Orban broni Polski przed krytyką ze strony UE. "Brukselę irytują silne państwa narodowe"
Źródło zdjęć: © AFP | Thierry Charlier

Premier Węgier Viktor Orban bronił Polski w związku z krytyką ze strony UE, podkreślając, że władze w Warszawie nie zrobiły niczego, co zasługiwałoby na słowa potępienia. Według szefa węgierskiego rządu Brukselę irytują silne państwa.

- Myślę, że Polacy nie zrobili niczego, co powinno wywołać unijną krytykę. Nie przekroczyli żadnych progów, które stanowiłyby podstawę do nieuzasadnionych kroków ze strony raczej pewnych siebie zachodnich demokracji - powiedział Orban w publicznym radiu Kossuth.

- Brukselę po prostu irytują silne państwa narodowe, które wypowiadają się w wyraźny i uczciwy sposób i które mówią, że niektóre sprawy należy rozwiązywać w Warszawie i w Budapeszcie, a nie w Brukseli - dodał.

- To automatycznie wyzwala negatywne odruchy Pawłowa wśród unijnych biurokratów, którzy następnie naskakują na kraj ośmielający się używać jasnego języka i wyraźnie przedstawiać swoje cele - podkreślił.

- Zachód nie ma moralnych ani faktycznych podstaw, by prosić nas, byśmy spełniali demokratyczne kryteria - powiedział, nawiązując do napaści na tle seksualnym w noc sylwestrową w Kolonii, o które oskarżano migrantów i o których niemieckie media nie informowały przez kilka dni. - Proszę sobie wyobrazić sytuację, w której węgierskiemu rządowi udałoby się osiągnąć to, że żadne państwowe ani prywatne media nie podałyby przez wiele dni informacji o takiej masowej zbrodni jak ta, do której doszło w Kolonii - oświadczył.

13 stycznia Komisja Europejska rozpoczęła wobec Polski procedurę ochrony państwa prawa. Jak uzasadniała, powodem jest nieprzestrzeganie wiążących orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego w sprawie jego składu i wyboru sędziów, a także wątpliwości co do reformy TK, uchwalonej 23 grudnia ub. roku. Pierwsza faza procedury polega na dialogu i wymianie informacji z polskim rządem. Procedura ta została zastosowana po raz pierwszy. We wtorek w Parlamencie Europejskim odbyła się debata na temat sytuacji w Polsce.

Orban, który zdobył poparcie dzięki twardemu stanowisku w sprawie kryzysu migracyjnego, powtórzył też swą opinię, że do kraju nie należy wpuszczać migrantów, chyba że chodzi o osoby, które chcą otrzymać azyl polityczny. Dla Węgier "najlepsza liczba uchodźców to zero" - dodał.

Wyraził też zadowolenie z decyzji Austrii, która zamierza przyjąć w tym roku tylko 37,5 tys. uchodźców. - Myślenie dogmatyczne skapitulowało przed rzeczywistością i zdrowym rozsądkiem - ocenił. Zdaniem premiera była to "najważniejsza wiadomość w ostatnim czasie".

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (372)