Trwa ładowanie...
d44114o

Victor Orban w Warszawie. Rzecznik rządu wydał oświadczenie po spotkaniu

Victor Orban przyjechał we wtorek do Polski. Spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim i wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim.
Share
Victor Orban w Warszawie
Victor Orban w WarszawieŹródło: East News
d44114o

Rozmowa Victora Orbana z premierem Morawieckim i Jarosławem Kaczyńskim dotyczyła negocjacji dot. budżetu UE. - Polska i Węgry podtrzymują swoje zdanie w kwestii rozdzielenia oceny praworządności od budżetu unijnego. Jesteśmy przekonani, że to stanowisko zbiera coraz więcej poparcia - powiedział po spotkaniu rzecznik rządu Piotr Mueller. - Jest szansa, by na posiedzeniu Rady Europejskiej doszło do porozumienia - podkreślił.

- Jasność przepisów jest najważniejsza - chcemy, żeby przepisy dot. warunkowości odnosiły się do kwestii budżetowych - powiedział. - Jesteśmy optymistami co do porozumienia. Mamy nadzieję, że konkluzje pozwolą przyjąć budżet, bo jest to budżet korzystny - podsumował rzecznik rządu.

Mueller przekazał, że w drugiej części rozmowy z Orbanem wzięli też udział Jarosław Gowin i Zbigniew Ziobro. Potwierdził, że odbywają się rozmowy, które szukają kompromisu godzącego wszystkie kraje. Zapewnił, że premier Morawiecki jest w stałym kontakcie z przedstawicielami innych państw.

d44114o

Victor Orban po spotkaniu udzielił wywiadu stacji Polsat News i portalowi Interia.pl. Podkreślał, że w ostatnich dniach odbyło się wiele spotkań polsko-węgierskich. Jak ocenił, uzgodnienie wspólnego stanowiska Węgier i Polski ws. budżetu było łatwe.

- Jest w żywotnym interesie Polski i Węgier, żeby bronić naszego stanowiska. Po drugie wicepremier Jarosław Kaczyński miał rację forsując swoje stanowisko, a po trzecie premier Mateusz Morawiecki - rozumiemy się i znamy dobrze - był w stanie wypracować właściwy manewr, żeby wyjść na właściwe stanowisko, które osiągnęliśmy teraz - tłumaczył szef węgierskiego rządu.

Według niego "mamy szansę, żeby zamknąć całą sprawę w tym tygodniu, podczas czwartkowego spotkania na szczycie UE".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d44114o

Podziel się opinią

Share
d44114o
d44114o
Więcej tematów