Vaclav Havel na Wawelu
W Audytorium Maximum, a nie jak planowano w krakowskiej szkole teatralnej, o 17.00 odbędzie się spotkanie z byłym prezydentem Czechosłowacji i Czech, Vaclavem Havlem. Miejsce spotkania zmieniono w związku z olbrzymim zainteresowaniem.
Panel z Vaclavem Havlem, z udziałem Adama Michnika i Kazimierza Kutza prowadzi Henryk Woźniakowski. Wcześniej były prezydent Czech spotka się na Wawelu z dziennikarzami.
Na 20.00 natomiast zaplanowano w Krakowie, w Dworku Łowczego, wyjątkowy koncert: grupy "The Plastic People of the Universe" - informuje Jerzy Illg, redaktor naczelny "Znaku". Karta 77, czechosłowackie ugrupowanie opozycyjne działające w latach 1976-1992, zaczęło się zawiązywać od rozpoczęcia prześladowań właśnie legendarnej grupy czeskiego undergroundu, zespołu "The Plastic People of the Universe". Zespół powstał w październiku 1969 roku, miesiąc po interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji. Grupa przyjęła nazwę zaczerpniętą z tytułu piosenki Franka Zappy, inspirując się dodatkowo twórczością Andyego Warhola.
W miniony piątek, w krakowskiej szkole teatralnej otwarto wystawę fotograficzną poświęconą Karcie 77. Odbyła się także projekcja filmu dokumentalnego o legendarnym czeskim zespole "The Plastic People of the Universe".
Pretekstem do tych wszystkich wydarzeń jest natomiast ukazanie się w Polsce - pierwszej po 15 latach - książki Vaclava Havla. Jerzy Illg zwraca uwagę, że za czasów swojej prezydentury Havel, oprócz przemówień, nie zdołał niczego innego napisać.
Z książki Vaclava Havla, zatytułowanej "Tylko krótko, proszę", wyłania się obraz człowieka niezwykłego, któremu przypadła w udziale szczególna rola w historii końca XX wieku.
Vaclav Havel stał się najbardziej znanym w świecie dysydentem i obrońcą praw człowieka, dbał o to, aby polityka nabrała również wymiaru moralnego i duchowego - mówi Jerzy Illg. Przypomina także, że Vaclav Havel spotykał się zarówno z Dalajlamą jak i Janem Pawłem II.