Trwa ładowanie...

Użycie broni jądrowej. Generał mówi, jak odpowiedzą USA

Konsekwencje użycia broni nuklearnej byłyby dla Rosji katastrofalne - ostrzega były dyrektor CIA i emerytowany generał armii USA David Petraeus. Ocenia, że rosyjski przywódca jest "zdesperowany", a NATO jest gotowe na odpowiedź w postaci wyeliminowania wszystkich rosyjskich sił konwencjonalnych, użytych do inwazji na Ukrainę.

Były dyrektor CIA i emerytowany generał armii USA David PetraeusByły dyrektor CIA i emerytowany generał armii USA David PetraeusŹródło: East News, fot: Tadeusz Pozniak/REPORTER
d3hohns

- USA i ich sojusznicy zniszczyliby rosyjskie wojska i sprzęt w Ukrainie, a także zatopiliby jej Flotę Czarnomorską, jeśli rosyjski prezydent Władimir Putin użyje w tym kraju broni jądrowej - ostrzegł w niedzielę David Petreaus. Zaznaczył, że o możliwości takiej reakcji przedstawiciele amerykańskiej administracji wielokrotnie informowali Moskwę.

Jak podaje ABC News, wypowiedzi byłego szefa CIA dotyczą poważnej groźby, jaką Putin skierował wobec Zachodu. Petreaus zaznacza, że postawa NATO, o której mówi, nie miałaby związku z art. 5 traktatu NATO wzywającym do obrony zbiorowej. Ukraina nie jest bowiem częścią NATO. Jednak wg niego taka odpowiedź USA i NATO "byłaby właściwa".

- Nie chcemy wdawać się w eskalację nuklearną. Ale konieczne jest pokazanie, że nie można tego w żaden sposób zaakceptować - podkreśla. Dodaje również, że Zachód czuje się w obowiązku wywierania presji na Władimira Putina. Prezydent Rosji jest "zdesperowany", a "rzeczywistość pola bitwy, z którą się mierzy, jest, jak sądzę, nieodwracalna" - powiedział. Zaznaczył, że z tej krytycznej sytuacji nie jest w stanie wydostać Kremla ani desperacka mobilizacja wojskowa, ani eskalacja pogróżek.

d3hohns

USA zniszczą rosyjskie wojska, jeśli Putin użyje broni jądrowej

"The Guardian", komentując stanowisko emerytowanego generała, przywołał również wypowiedź senatora Marco Rubio, Republikanina, członka senackiej Komisji Spraw Zagranicznych. Powiedział on, że większa od prawdopodobieństwa nuklearnego ataku Putina na Ukrainę jest możliwość uderzenia w punkty dystrybucyjne, z których amerykańskie dostawy trafiają do Ukrainy, w tym w Polsce. Senator mówi o realnym zagrożeniu np. dla polskich lotnisk.

- NATO będzie musiało na to zareagować - mówi polityk. Dodaje, że zakres i skala tej reakcji byłaby zależna od charakteru ataku. Rubio - jak pisze "The Guardian" - odmówił odpowiedzi na pytanie, czy wywiad USA ma dowody na rosyjskie przygotowania do użycia broni jądrowej przeciwko Ukrainie.

Kolejny kraj NATO narażony na agresję Rosji. Berlin wysłał dodatkowych żołnierzy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3hohns
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d3hohns
Więcej tematów