Trwa ładowanie...

Nawet 5 tys. zł grzywny. W tych miejscach nie wolno rozpalać grilla

W Polsce nie ma ogólnego zakazu rozpalania ognisk w ogrodach lub na działkach. Jednak to nie oznacza, że wszędzie jest to dozwolone. Za grillowanie w "nieodpowiednim" miejscu grozi mandat, nawet do 5000 zł.

Nie wszędzie można grillować. Za rozpalenie go w nieodpowiednim miejscu możemy słono zapłacićNie wszędzie można grillować. Za rozpalenie go w nieodpowiednim miejscu możemy słono zapłacićŹródło: East News, fot: MARIUSZ GACZYNSKI
dbjp2nw
dbjp2nw

Oczywiście samo grillowanie w Polsce nie jest zabronione, ale trzeba zwracać uwagę na miejsce rozpalenia ognia. W niektórych sytuacjach możemy za swoją niewiedzę słono zapłacić.

Lepiej nie wyciągać grilla w lesie oraz nad jeziorami, poza wyraźnie wyznaczonymi do tego miejscami. Trzeba również uważać w parku miejskim czy na plaży – w niektórych miastach są do tego specjalnie wyznaczone strefy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Matura 2024. Przepytaliśmy Polaków z zadań. "Jak tu leżę". "Nie rozumiem tego"

"Za palenie ogniska lub używanie otwartego ognia w miejscu do tego nieprzeznaczonym można zapłacić mandat lub grzywnę od 20 do 5000 zł" - przypomina portal Strefa Agro.

dbjp2nw

Z grillem do lasu? Tylko w wyznaczonych miejscach

Zgodnie z artykułem 30 Ustawy o lasach, grillowanie jest dozwolone tylko w specjalnie wyznaczonych miejscach. "Na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości do 100 metrów od granicy lasu nie wolno rozniecać ognia poza miejscami do tego wyznaczonymi" - mówi ustawa.

Barbecue w parku lub na plaży? Zależy od regulaminu

Każdy z parków ma swój regulamin. Najczęściej ich zarządcy wydzielają specjalne strefy z ławkami i miejscem do grillowania. Co ważne, rozpalenie ogniska lub rozstawienie grilla poza tym obszarem może się skończyć mandatem w wysokości 500 złotych.

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku miejskich plaż i kąpielisk. Niektóre gminy nie zezwalają na taką aktywność na swoim terenie, a inne tak. Dlatego trzeba przede wszystkim wczytać się w lokalne przepisy, poza tym zastanowić się, czy grillując sprawimy przyjemność innym plażującym. Wielu osobom dym i zapach grillowanych kiełbasek mogą po prostu przeszkadzać.

Sporna kwestia balkonowa

O sąsiadach pamiętać muszą też mieszkańcy bloków. W regulaminach spółdzielni i wspólnot można znaleźć obowiązujące lokatorów zasady. I nawet jeśli w danym budynku lub na danym osiedlu można rozpalić grilla, to i tak kluczową sprawą jest to, czy nie jesteśmy uciążliwi dla pozostałych mieszkańców. Trzeba przyznać, że kwestia grillowania na balkonie jest najbardziej sporna.

dbjp2nw

W swoim ogródku grillujesz do woli. A na działce?

Każdy, kto posiada własną posesję, może na niej grillować bez przeszkód, o ile nie zakłóca spokoju sąsiadów. Inaczej wygląda to w przypadku ogródków działkowych. Każdy ROD ma swój regulamin i to on określa, czy można w ten sposób przygotować sobie jedzenie.

Czytaj również:

Źródło: Strefa Agro/WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dbjp2nw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbjp2nw
Więcej tematów