PolskaUwaga pasażerowie! Warszawskiemu lotnisku grozi paraliż

Uwaga pasażerowie! Warszawskiemu lotnisku grozi paraliż

10 stycznia warszawskiemu lotnisku im. F. Chopina grozi paraliż. Strażnicy graniczni zaplanowali na ten dzień strajk przeciwko dyskryminowaniu ich przy zapowiedzianych na 2012 rok podwyżkach dla mundurowych. – Osobom, które planują w tym dniu podróż, radziłbym przyjechać trochę wcześniej. Odprawa może potrwać dłużej niż zwykle - mówi Wirtualnej Polsce rzecznik lotniska Przemysław Przybylski.

Podwyżki, ale nie dla wszystkich

Premier Donald Tusk podczas swojego expose zapowiedział, że od lipca 2012 roku każdy policjant i żołnierz otrzyma podwyżkę w wysokości ok. 300 zł brutto. Minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki tłumaczył, że z powodu koniecznych oszczędności pieniędzy nie starczy dla wszystkich służb. Podwyżki nie obejmą funkcjonariuszy służby więziennej, państwowej straży pożarnej oraz straży granicznej.

Mariusz Tyl, przewodniczący Związku Zawodowego Funkcjonariuszy Straży Granicznej, mówi w rozmowie z Wirtualną Polską, że takie działania to dzielenie służb na lepsze i gorsze. – Jeśli rząd przewiduje podwyżki, to powinny one objąć wszystkich funkcjonariuszy, a nie tylko wybrane grupy. W straży granicznej od czterech lat nie było podwyżek. Teraz znowu nas pominięto – zaznacza. Pominięte służby zorganizowały akcję protestacyjną na trzech wybranych przejściach granicznych.

Strajki to początek

Zaplanowany na 10 stycznia protest funkcjonariuszy straży granicznej obejmie dwa przejścia graniczne lądowe – w Medyce i Dorohusku oraz jedno przejście lotnicze - warszawskie lotnisko im. F. Chopina. Ponieważ mundurowym nie wolno strajkować, protest przyjmie postać strajku włoskiego. – Na Okęciu strajk będzie trwał w godzinach 9-12, w Medyce i Dorohusku – od 12 do 15. W tym czasie strażnicy będą wykonywać swoje obowiązki bardzo szczegółowo – mówi Tyl. Protest na pewno wydłuży kolejki podróżnych oczekujących na odprawę.

Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy Lotniska im. F. Chopina radzi podróżnym, którzy 10 stycznia planują lot do krajów spoza strefy Schengen i muszą przejść kontrolę paszportową, by przyjechały na lotnisko trochę wcześniej. – Z uwagi na możliwe utrudnienia lepiej mieć trochę więcej czasu. Pasażerowie, którzy lecą do USA, Kanady czy Rosji powinni się przygotować, że odprawa potrwa dłużej – zastrzega, dodając, że lotnisko będzie funkcjonowało normalnie - wszystkie przyloty i odloty będą się odbywały zgodnie z rozkładem.

Związki zawodowe straży granicznej, straży więziennej i państwowej straży pożarnej oprócz protestów na przejściach granicznych, na 12 stycznia zaplanowały pikiety funkcjonariuszy w czterech miastach wojewódzkich – Warszawie, Poznaniu, Gdańsku i Wrocławiu. Zakończy je wręczenie petycji przedstawicielom miejscowych władz. - Mamy nadzieję, że rząd znajdzie dla nas pieniądze. Jeśli nie, podejmiemy dalsze działania – zapowiada Dyl.

Jacek Cichocki twierdzi, że MSW wciąż szuka środków na ewentualne podwyżki dla funkcjonariuszy, ale jak zapowiada, nawet jeśli się znajdą, nie będą one w takim wymiarze jak podwyżki dla policjantów. W przyszłym tygodniu ma się odbyć spotkanie w tej sprawie z przedstawicielami związków zawodowych. - Obecne protesty traktuję jako próbę wywarcia na nas jakiejś presji. Nie pomaga nam to w pracy, na pewno utrudnia życie obywatelom i osobiście czuję się trochę rozczarowany tym, że ludzie, którzy pracują i prezentują swoją pracę jako służbę, mogą podejmować działania, które będą dotkliwe dla polskich obywateli - mówił Cichocki.

Na podwyżki dla policjantów w 2012 roku w projekcie budżetu zarezerwowano ponad 200 mln zł.

Paulina Piekarska, Wirtualna Polska

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (33)