Trwa ładowanie...
d2i4sq7

Uwaga, nadciąga "Franciszka"! W święta spadnie nawet 30 cm śniegu

W nocy przez południowo-zachodni i północno-wschodni obszar Polski przemieszczać będzie się głęboki ośrodek niżowy o nazwie "Franciszka". Efekt? Przygotujcie się na opady deszczu, porywisty wiatr oraz intensywne opady śniegu w Tatrach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Intensywnych opadów deszczu należy się spodziewać na północy, na wschodzie oraz lokalnie na południu kraju
Intensywnych opadów deszczu należy się spodziewać na północy, na wschodzie oraz lokalnie na południu kraju (PAP, Fot: Bartłomiej Zborowski)
d2i4sq7

Niżowi będzie towarzyszyć aktywna strefa frontu atmosferycznego, stąd od godz. 20 w sobotę do godz. 20 w niedzielę w całym kraju będzie pochmurno, deszczowo i wietrznie, a miejscami opady deszczu będą wręcz ulewne.

Intensywnych opadów należy się spodziewać na północy, na wschodzie oraz lokalnie na południu kraju (od Zachodniopomorskiego przez Pomorskie, Warmię i Mazury po Podlasie oraz na wschodzie Mazowsza i Świętokrzyskiego, na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, w Małopolsce i na południu Śląska). Na obszarze tym przez całą noc spadnie od 5 do 15 litrów wody na każdy metr kwadratowy powierzchni, a nad Półwyspem Helskim, na południu Śląska i Małopolski nawet do 15-25 litrów.

W niedzielę "dopada" kolejne 5 do 15 litrów, a na Mazurach, Podlasiu i południu Małopolski nawet do 20-25 litrów. Na obszarze Mazur, Podlasia oraz wschodniej i południowej Małopolski ulewny deszcz może powodować lokalne zalania i podtopienia.

d2i4sq7

Porywisty wiatr może zrywać linie

Dodatkowo, w związku z dużym gradientem barycznym (dużą różnicą ciśnienia na niewielkim obszarze), w całym kraju powieje silny i porywisty wiatr w porywach do 30-50 km/h. Na południowym-zachodzie i w pasie wybrzeża porywy mogą dochodzić nawet do 60-70km/h., a wysoko górach do 70-90 km/h.

Porywisty wiatr skutecznie będzie obniżał temperaturę odczuwalną, w górach może spowodować lokalne zamiecie i zawieje śnieżne, a przy porywach dochodzących do 70 km/h łamać konary drzew i zrywać linie energetyczne.

W niedzielę w Tatrach opady deszczu zamienią się w opady śniegu. W ciągu dnia może tam spaść nawet do 20-30 centymetrów świeżego "puchu".

d2i4sq7

Źródło: cumulus.wroc.pl

Zobacz także: Złe wieści dla przyszłych emerytów. Czeka Cię bieda!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2i4sq7

Podziel się opinią

Share

d2i4sq7

d2i4sq7
Więcej tematów