Uwaga na kleszcze! Sanepid ostrzega, że mogą nas zarazić groźną chorobą
• Wraz z nadejściem wiosny pojawiły się kleszcze
• W czasie wysysania krwi mogą nas zarazić groźnymi chorobami
• W zeszłym roku na terenie Wielkopolski boreliozą zaraziło się 150 osób
• Sanepid informuje, co robić, aby pozbyć się kleszcza
19.04.2016 | aktual.: 28.04.2016 10:06
Słoneczna pogoda i wiosenne dni zachęcają do spacerów po lesie i parkach lub wypoczynku w ogrodach działkowych. Trzeba jednak pamiętać, że wczesna wiosna to okres, gdy pojawiają się także kleszcze, które ukrywają się wśród krzewów i traw, by w odpowiednim momencie skoczyć i wkłuć się w ciało człowieka lub innego ssaka.
Kleszcze żywią się krwią, a w trakcie jej wysysania mogą zarazić nas różnymi groźnymi chorobami, m.in. spowodować kleszczowe zapalenie mózgu, a najczęściej zarazić nas boreliozą, która nieleczona może prowadzić do zapalenia stawów, zapalenia mięśnia sercowego, zanikowego zapalenia skóry lub powikłań neurologicznych.
Jak wynika ze statystyk Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, w zeszłym roku na terenie całej Wielkopolski stwierdzono aż 150 przypadków boreliozy, a w całym kraju było ich ponad 13,5 tys. i od trzech lat notuje się lawinowy wzrost liczby zachorowań.
Aby uchronić się przed ukąszeniem kleszcza, należy przed wycieczką do lasu założyć odzież, która osłoni jak największą część ciała. Warto też stosować środki odstraszające kleszcze.
Ponieważ ukąszenie jest bezbolesne, możemy mieć na sobie kleszcza i nawet o tym nie wiedzieć, dlatego po każdej wizycie w lesie należy dokładnie obejrzeć swoje ciało.
Sanepid radzi, aby po zauważeniu kleszcza natychmiast delikatnie go usunąć. W tym celu należy pęsetą chwycić kleszcza tuż przy skórze i pociągnąć ku górze zdecydowanym ruchem. Miejsce ukłucia należy zdezynfekować. Gdyby usunięcie kleszcza sprawiało trudności, należy zwrócić się o pomoc do lekarza. Nie należy smarować kleszcza żadną substancją, aby nie zwiększać ryzyka zakażenia.
Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .