Uwaga na fikcyjne czeki i magiczne naszyjniki
Obiecują Ci wygraną w postaci czeku, mimo że nie brałeś udziału w żadnym konkursie? Dodatkowo proponują biżuterię? Uważaj. Nieuczciwe firmy wysyłkowe często wyłudzają w ten sposób pieniądze.
26.01.2007 07:10
Kto z nas nie otrzymał listu obiecującego wysoką wygraną pieniężną czy atrakcyjną nagrodę? Kto nie zdecydował się wysłać przelewu, który w porównaniu do obietnicy złożonej przez nadawcę, wydał się mało znaczący? Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostrzega przed nieuczciwymi praktykami firm wysyłkowych, które w ten sposób wyłudzają pieniądze.
Jak wynika ze skarg napływających do UOKiK, konsumenci w całym kraju otrzymują liczną adresowaną imiennie korespondencję sprawiającą wrażenie oficjalnych pism. W błąd wprowadzać mogą w szczególności sformułowania typu poufna dokumentacja finansowa, formularz akceptacji wygranej w złotówkach. Nadawcą listów jest astrolog Ester, która oprócz czeku bankowego obiecuje adresatom także wielki tajemny amplifikator życzeń oraz magiczną biżuterię. Warunkiem otrzymania wygranej i prezentów jest dokonanie wpłaty w wysokości przekraczającej nawet 100 zł na wskazany na załączonym przekazie pocztowym rachunek bankowy i przesłanie potwierdzenia na podany adres.
Z analizy zgromadzonych dotychczas przez UOKiK informacji w analogicznych sprawach wynika, że osoby które odpowiedziały na żądania przedsiębiorców, nigdy nie otrzymały obiecanej przesyłki. Jedynym celem korespondencji było nakłonienie ich do przekazania pieniędzy na rachunek firmy wysyłkowej. Urząd apeluje do wszystkich konsumentów, aby ze szczególną ostrożnością podchodzili do wszelkich obietnic wygranych, zwłaszcza pochodzących od przedsiębiorców posługujących się nazwami – Luxor Omega i Integra Direct. Istotne jest ostrzeżenie zwłaszcza osób starszych, które często padają ofiarą oszustów.
Obecnie trwają prace nad ustawą o zwalczaniu nieuczciwych praktyk handlowych, która wprowadza karę grzywny dla przedsiębiorców, którzy wywołują fałszywe wrażenie otrzymania nagrody, w rzeczywistości nieistniejącej - poinformowała Małgorzata Cieloch, Rzecznik prasowy UOKiK.