PolskaUstawy PiS zagrażają polskiej demokracji? Stanowcze oświadczenie b.prezesów TK

Ustawy PiS zagrażają polskiej demokracji? Stanowcze oświadczenie b.prezesów TK

Wzywamy posłów, senatorów i Pana Prezydenta do niedopuszczenia do wprowadzenia do naszego porządku prawnego ustaw, które mogą na trwale pozbawić Rzeczpospolitą pozycji demokratycznego państwa prawa - piszą byli prezesi Trybunału Konstytucyjnego.

Ustawy PiS zagrażają polskiej demokracji? Stanowcze oświadczenie b.prezesów TK
Źródło zdjęć: © PAP | marcin kmieciński
Adam Przegaliński

13.07.2017 | aktual.: 13.07.2017 18:52

"Bez niezależnego wymiaru sprawiedliwości nie istnieje państwo prawa. Zmieniające Konstytucję projekty ustaw o ustroju sądów powszechnych, o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz o Sądzie Najwyższym prowadzą do pozbawienia sądów Rzeczypospolitej pozycji niezależnych i odrębnych od władzy politycznej organów" - czytamy w oświadczeniu.

Zdaniem sędziów Andrzeja Rzeplińskiego, Marka Safjana, Jerzego Stępnia, Bohdana Zdziennickiego i Andrzeja Zolla "uchwalenie tych ustaw zapewniających decydujący i niekontrolowalny wpływ jednego, dwóch polityków na obsadę urzędów prezesów sądów, na skład Krajowej Rady Sądownictwa oraz na rozwiązanie obecnego i stworzenie 'nowego' Sądu Najwyższego - najważniejszego organu sądowniczego w naszym państwie, uniemożliwi zarówno jakąkolwiek kontrolę legalności działań pozostałych władz, jak i unicestwi skuteczną ochronę praw i wolności obywatelskich".

"Korpus posłusznych sędziów funkcyjnych"

Sędziowie podkreślili, że "dyskrecjonalna władza ministra sprawiedliwości w obsadzaniu stanowisk prezesów sądów powszechnych da władzy wykonawczej stały instrument do wkraczania w sferę niezawisłości sędziowskiej przez stworzenie korpusu gotowych na polityczne posłuszeństwo sędziów funkcyjnych".

Zdaniem byłych prezesów TK "sparaliżowanie działania Trybunału Konstytucyjnego uniemożliwia dzisiaj skuteczną kontrolę konstytucyjności prawa i kontrolę konstytucyjności jego tworzenia, przez co prowadzi do arbitralnych, naruszających Konstytucję rozwiązań prawnych". Sędziowie zaapelowali też do "posłów, senatorów i Pana Prezydenta do niedopuszczenia do wprowadzenia do naszego porządku prawnego ustaw, które mogą na trwale pozbawić Rzeczpospolitą pozycji demokratycznego państwa prawa".

"Poselski projekt ustawy o Sądzie Najwyższym stanowi kolejny krok na drodze przejmowania przez polityków kontroli nad sądownictwem. Projekt ten jest niezgodny z wzorcem konstytucyjnym, ustanawiającym trójpodział władzy. Przyznaje uprawnienia władzy wykonawczej do kształtowania składu Sądu Najwyższego. Ponadto przyjęty sposób procedowania jako projektu poselskiego uniemożliwia, a na pewno utrudnia, przeprowadzenie konsultacji z zainteresowanymi podmiotami związanymi z wymiarem sprawiedliwości. Tego rodzaju projekty powinny być projektami, które przechodzą przez tryb konsultacyjny" - napisał w oświadczeniu przesłanym WP adw. Jacek Trela, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, o projekcie ustawy o Sądzie Najwyższym.

PiS złożył w środę w Sejmie projekt ustawy o Sądzie Najwyższym. Zakłada on, że po wejściu w życie ustawy sędziowie SN, powołani na podstawie dotychczasowych przepisów, przechodzą w stan spoczynku, z wyjątkiem sędziów wskazanych przez Ministra Sprawiedliwości. Projekt pojawił się na stronach Sejmu w środę późnym wieczorem. Wraz z uzasadnieniem liczy 139 stron, został już mu nadany numer.

Posłowie przegłosowali też zmiany w ustawie o KRS i ustroju sądów. Zmiana zasad powoływania i odwoływania prezesów sądów przez zwiększenie uprawnień ministra sprawiedliwości oraz wprowadzenie zasady losowego przydzielania spraw sędziom - to główne zapisy nowelizacji Prawa o ustroju sadów.

- Nawet prezes Jerzy Stępień mówił, że KRS jest miejscem zaklepywania kandydatur, gdzie dba się tylko o interesy korporacji - mówił w Sejmie minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Zobacz także
Komentarze (43)