Ustawa ws. repolonizacji mediów w połowie 2016 roku. "Będziemy zachowywać się jak Niemcy"
- W kwestii mediów będziemy zachowywać się dokładnie tak, jak Niemcy wobec obcych koncernów, które działają na terenie ich kraju - mówi Wirtualnej Polsce Barbara Bubula z Prawa i Sprawiedliwości. I zapowiada, że PiS chce debaty w sprawie repolonizacji mediów. - Po jej zakończeniu i wysłuchaniu argumentów różnych stron, przygotujemy projekt ustawy w tej sprawie. Myślę, że powinien trafić do Sejmu w połowie przyszłego roku - tłumaczy posłanka zwycięskiej partii. W jaki sposób PiS chce repolonizować media?
Prawo i Sprawiedliwość planuje wprowadzić rozwiązania, które funkcjonują już w wielu zachodnich państwach, w tym m.in. w Niemczech. - U naszych zachodnich sąsiadów dokładniej bada się rynki właściwe. W ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów znajduje się ostrzejszy wymóg dotyczący stanu własności, który pozwala na uznanie, że nastąpiło przekroczenie zasad konkurencyjności - mówi Bubula. I dodaje, że w Polsce występuje jedynie ogólna zasada 40-procentowego udziału, który uznaje się za dominujący. - Właśnie dlatego trzeba zastanowić się czy w przypadku środków przekazu nie ustanowić tego na nieco niższym poziomie. Dzięki temu UOKiK będzie miał mocniejsze narzędzie do ingerowania - tłumaczy rozmówczyni Wirtualnej Polski.
Zdaniem PiS poziom ten powinien zostać obniżony do 20 proc. - Wspólnie z UOKiK powinniśmy ustalić, co w przypadku mediów jest rynkiem właściwym. W ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów warto też doprecyzować, co oznacza pozycja dominująca i zastanowić się, czy nie wprowadzić szczególnego rozwiązania dotyczącego mediów - mówi posłanka Prawa i Sprawiedliwości. I zaznacza, że w sprawie repolonizacji środków masowego przekazu powinna odbyć się w ogólnopolska dyskusja.
Bubula przekonuje, że proponowane rozwiązania nie są wymierzone w konkretne media. - Chodzi o ustalenie uniwersalnych zasad, które dotyczyłyby wszystkich właścicieli. Potrzebne jest generalne rozwiązanie. Chcemy zadbać o to, aby zmniejszyła się skłonność do monopolizowania informacji w Polsce przez określone koncerny medialne - tłumaczy rozmówczyni WP.
W ocenie PiS udział kapitału zagranicznego na rynku medialnym w Polsce jest za duży. - W przypadku mediów regionalnych mamy do czynienia z monopolizacją rynku. Proszę zauważyć, że doszło do wykupu prawie całej prasy regionalnej przez Grupę Wydawniczą Polskapresse, której właścicielem jest niemiecki Verlagsgruppe Passau. Ta sytuacja najlepiej pokazuje, że coraz bardziej topnieje liczba niezależnych tytułów prasowych w Polsce - mówi Bubula. I dodaje, że z punktu widzenia państwa ta sytuacja jest niekorzystna.