Trwa ładowanie...

Ustawa o programie "Za życiem". Głosowania w Sejmie

• W Sejmie odbywają się głosowania poprawek w projekcie ustawy "Za życiem"

Ustawa o programie "Za życiem". Głosowania w SejmieŹródło: WP, fot: Konrad Żelazowski
dasvk79
dasvk79

Sejm uchwalił ustawę o wsparciu dla kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem". Głosowało za nią 267 posłów, 140 było przeciw, 21 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Poprawki zgłoszone przez PiS

Wcześniej Sejm przyjął poprawki zgłoszone PiS. Jedna z nich stanowi, że program, który rząd przyjmie do 31 grudnia br. w zakresie kompleksowego wsparcia dla rodzin "Za życiem", będzie mógł być skierowany także do rodzin z dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności oraz orzeczeniem o lekkim, umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności określonych w przepisach.

Programem objęte mają być także dzieci i młodzież posiadające opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju, orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.

W myśl innych przyjętych poprawek PiS, jednorazowe świadczenie z tytułu ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin nie będzie podlegało egzekucji, a także, świadczenie to nie będzie wliczane do dochodu uprawniającego do uzyskania pomocy społecznej.

dasvk79

Odrzucone natomiast zostały poprawki opozycji, w których proponowano na przykład, aby świadczeniem w wysokości 4 tys. zł objęte były wszystkie dzieci z określoną niepełnosprawnością, bez względu na moment jej powstania, a także, aby oprócz zasiłku z programu "Rodzina 500 plus", przyznawany był także zasiłek rehabilitacyjny w wysokości 500 zł dla każdego niepełnosprawnego dziecka.

Ustawa o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem" przewiduje między innymi, że z tytułu urodzenia się żywego dziecka z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, przysługuje jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł. Przewodnikiem rodzin po systemie wsparcia ma być asystent rodziny, którego zadaniem będzie koordynowanie dostępnej pomocy.

Zgodnie z ustawą do końca tego roku rząd ma przyjąć program kompleksowego wsparcia dla rodzin "Za życiem", opracowany na podstawie odrębnych przepisów.

"To nie są pieniądze za urodzenie dziecka niepełnosprawnego, to pierwsza pomoc"

- 4 tysiące złotych nie jest za urodzenie dziecka niepełnosprawnego, bo takie informacje już wczoraj słyszałam. 4 tysiące złotych to jest pierwsza pomoc i pierwszy krok, do tej pory żaden rząd nigdy nie przygotowywał kompleksowego wsparcia dla kobiet w ciąży, dla kobiet w ciąży z powikłaniami, a także dla rodzin, w których rodzi się dziecko niepełnosprawne - podkreśliła Elżbieta Witek, szefowa gabinetu premier Beaty Szydło.

dasvk79

Witek była również pytana o propozycję posła PiS Piotra Uścińskiego, który w trakcie czwartkowego posiedzenia sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny ocenił, że w projekcie brakuje wsparcia dla kobiet, które są w ciąży powstałej w wyniku czynu zabronionego.

Szefowa gabinetu premier podkreśliła, że nie popiera tej propozycji. - Nie jestem w stanie odpowiadać za wszystkie wypowiedzi moich kolegów- dodała.

"4 tysiące złotych jednorazowo to 60 groszy dziennie przez 18 lat życia dziecka"

- 4 tys. zł jednorazowo to 60 gr dziennie przez 18 lat życia dziecka - mówił poseł Michał Kamiński (ED) przed głosowaniem nad projektem ustawy "Za życiem". Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz odpowiadał, że świadczenie 4 tys. zł to tylko jedna z form pomocy.

dasvk79

Kamiński pytał, czy tytuł ustawy jest adekwatny do treści; podkreślał, że rodzice mają obowiązek opieki nad dzieckiem do 18. roku życia, co oznacza - jak mówił - że 4 tys. zł to 60 gr dziennie.

Zdaniem Joanny Augustynowskiej ustawa łamie konstytucję, bo nie wolno przyznawać świadczenia, różnicując czas nabycia niepełnosprawności. - 4 tysiące na co to jest, na waciki? Wstydźcie się - mówiła posłanka Nowoczesnej.

Magdalena Kochan pytała, dlaczego nie ma poparcia dla poprawki jej klubu, by jednorazowym świadczeniem objąć wszystkie dzieci z niepełnosprawnością, niezależnie od tego, kiedy niepełnosprawność powstała. - Czy to jest zapowiedź zaostrzenia przepisów aborcyjnych? - powiedziała posłanka PO.

dasvk79

Kochan dopytywała też, czy dziecko z cukrzycą, dziecko niedowidzące, niesłyszące, z wadą serca, otrzyma wsparcie. - W sposób niekonstytucyjny dzielicie dzieci na te, które dostaną wsparcie i te, które go nie otrzymają - oceniła.

Ustawa o programie "Za życiem". "4 tys. zł to tylko jedna z form pomocy"

Mieczysław Kasprzak ocenił, że proponowane wsparcie jest symboliczne, według niego nie 60 groszy, ale 61 groszy dziennie. Wskazywał, że poprawka jego klubu mówiąca o comiesięcznym świadczeniu w wysokości 500 złotych na dziecko, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie lub nieuleczalną chorobę, byłaby właściwszym rozwiązaniem.

Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz odpowiadał, że świadczenie w wysokości 4 tysięcy złotych to tylko jedna z form pomocy przewidzianej w projekcie. Przypomniał, że do końca roku powstanie program, który zapewni kompleksową opiekę. Program, jak zapewnił, będzie dotyczył wszystkich osób z niepełnosprawnościami, również dorosłych.

dasvk79

Rajmund Miller (PO) przekonywał, że ustawa jest źle przygotowana, szczególnie krytykował przepis o korzystaniu z opieki hospicyjnej poza kolejnością. Skomentował, że ustawa zakłada specjalny bezkolejkowy tryb do opieki paliatywnej. Jak przekonywał, wobec śmierci wszyscy są równi i różnicowanie nie jest na miejscu.

Michałkiewicz odpowiadał, że poseł myli zakłady opiekuńczo-lecznicze z hospicjami, także perinatalnymi. Podkreślił, że hospicja perinatalne nie miały dotychczas wsparcia finansowego, a dzięki ustawie rodziny potrzebujące wsparcia ją otrzymają.

Dominik Tarczyński (PiS) mówił, że do zadania pytania skłoniły go głosy posłów i pytał, czy w latach rządów PO i PSL jedyną inicjatywą rodzinną było podwyższenie VAT-u na ubranka dziecięce i wózki, a obniżenie - na prezerwatywy i trumny.

dasvk79
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dasvk79
Więcej tematów