Trwa ładowanie...
d5j48go

Ustawa o ograniczeniu inwigilacji telefonicznej przepadła w amerykańskim Senacie

Ustawa o zakończeniu przez Narodową Agencję Bezpieczeństwa (NSA) masowego zbierania danych o rozmowach telefonicznych Amerykanów nie uzyskała we wtorek w Senacie USA wystarczającej większości głosów. Jej zwolennicy zapowiadają dalszą walkę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Barack Obama
Barack Obama (PAP/EPA, Fot: Dan Peled)
d5j48go

Projekt nazwany "USA Freedom Act" przewidywał ograniczenie uprawnień NSA do uzyskiwania od operatorów danych o połączeniach telefonicznych do przypadków dochodzeń przeciwko konkretnym osobom podejrzanym o terroryzm.

Ustawa była popierana przez rzadko występującą koalicję większości Demokratów i części konserwatywnych Republikanów, ale nie zdołała uzyskać niezbędnej większości 60 głosów w 100-osobowym Senacie.

Za projektem ustawy głosowało 58 senatorów a przeciwko 42.

d5j48go

Ustawę popierał prezydent Obama dążąc do ograniczenia ingerencji organów państwa w życie prywatne Amerykanów a także takie giganty w dziedzinie technologii informatycznej jak AOL, Apple, Facebook, Google, Microsoft, Twitter i Yahoo. Przeciwnicy ustawy argumentowali, że byłaby ona korzystna dla wrogów Stanów Zjednoczonych, w tym ekstremistów z Państwa Islamskiego.

Przeciwko ustawie wystąpił zdecydowanie przywódca Republikanów w Senacie Mitch McConnell. - Jeżeli naszym celem jest osłabienie i zniszczenie Państwa Islamskiego, jak powiedział prezydent, to przynajmniej nie powinniśmy robić niczego aby pogarszać sytuację - powiedział.

Zwolennicy ustawy, w tym jej sponsor demokratyczny senator Patrick Leahy, zapowiedzieli dalszą walkę o jej uchwalenie.

Fakt masowego zbierania danych o rozmowach telefonicznych milionów Amerykanów przez NSA ujawnił były pracownik kontraktowy tej agencji Edward Snowden, który uzyskał prawo tymczasowego azylu w Rosji. Jest on ścigany przez władze USA listem gończym.

d5j48go

Podziel się opinią

Share
d5j48go
d5j48go
Więcej tematów