Trwa ładowanie...

USA znalazły już dla tarczy miejsce na Litwie?

Okolice popularnego litewskiego kurortu Połąga to jedna z możliwych lokalizacji tarczy antyrakietowej - dowiedział się dziennik „Polska" ze źródeł zbliżonych do amerykańskiego Departamentu Obrony. Litwini oficjalnie temu zaprzeczają, jednak w kręgach polskiej dyplomacji rozmowy Wilna są postrzegane jako konkurencja dla naszej oferty.

USA znalazły już dla tarczy miejsce na Litwie?Źródło: AFP
d2lu3dm
d2lu3dm

Dziennik pisze, że 5 maja w Pradze, podczas konferencji na temat obrony antyrakietowej o spotkanie z amerykańskim negocjatorem Johnem Roodem poprosił litewski wiceminister obrony narodowej Renatas Norkus. Kilkanaście dni później Rood spotkał się na Litwie z premierem Gediminasem Kirkilasem. Gdy polski negocjator Witold Waszczykowski negocjował w Stanach, w Waszyngtonie gościł premier Litwy.

Ambasador Litwy w Polsce Egidijus Meilunas mówi dziennikowi, że Litwini nie rozpoczęli negocjacji, a dotychczasowe rozmowy były ogólne. Zaznacza jednak, że jeśli rozmowy z Polską nie zakończą się sukcesem, Litwa zastanowi się nad propozycją Amerykanów.

Poza Połągą jako lokalizację tarczy dziennik "Polska" wymienia Soleczniki na Wileńszczyźnie, w pobliżu granicy z Białorusią.

d2lu3dm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lu3dm
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj