Trwa ładowanie...

USA zawieszają układ o pociskach rakietowych. Przez Rosję

- Jeśli Rosja nie zacznie się do niego stosować, układ INF wygaśnie za sześć miesięcy - stwierdził sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Działania Stanów ws. układu rozbrojeniowego poparła Rada Północnoatlantycka. Donald Trump wydał w tej sprawie oświadczenie.

Share
USA zawieszają układ o pociskach rakietowych. Przez Rosję
Źródło: PAP, fot: JIM LO SCALZO
d3j4nh8

W zeszły piątek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że jeśli Rosja rozmieści rakiety nowego typu i znów naruszy układ o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu (INF), konieczna będzie reakcja.

USA postanowiły nie zwlekać dłużej z działaniami. - Jeśli Rosja nie zacznie się do niego stosować, układ INF wygaśnie za sześć miesięcy - poinformował sekretarz stanu USA Mike Pompeo. I dodał, że od 2 lutego Stany zawieszają zobowiązania wynikające z traktatu rozbrojeniowego.

Donald Trump wydał w tej sprawie oświadczenie. "Rosja już nazbyt długo bezkarnie narusza układ INF, potajemnie rozbudowując i rozmieszczając zakazany system rakietowany" - wskazał w nim. Prezydent USA zaznaczył jednak, że jest gotów siąść do negocjacji ws. "kontroli zbrojeń".

Formalna nota w tej sprawie zostanie przekazania Rosji. Rada Północnoatlantycka ogłosiła, że wspiera działania USA związane z układem INF.

Prezydent Donald Trump już w październiku zapowiedział wycofanie się Stanów Zjednoczonych z układu INF, który Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow zawarli w 1987 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3j4nh8

Podziel się opinią

Share
d3j4nh8
d3j4nh8
Więcej tematów