USA zaostrzają sankcje wobec Korei Północnej
Stany Zjednoczone zaostrzyły sankcje gospodarcze wobec Korei Północnej w odpowiedzi na atak cybernetyczny na hollywoodzkie studio Sony Pictures.
02.01.2015 | aktual.: 02.01.2015 22:38
Nowe sankcje dotkną 10 wysokich funkcjonariuszy reżimowych oraz trzy organizacje i przedsiębiorstwa północnokoreańskie - poinformował amerykański resort skarbu, dodając, że taka decyzja została podjęta także z uwagi na coraz częstsze prowokacje ze strony Pjongjangu.
Władze amerykańskie nie poinformowały na czym nowo podjęte kroki będą dokładnie polegać. Cyberatak na studio Sony Pictures jest uznawany za największy tego typu atak przeprowadzony na terytorium Stanów Zjednoczonych. Hakerom nie tylko udało się wykraść dane i skasować informacje zawarte na serwerach, lecz także na ponad tydzień sparaliżować pracę dużego koncernu.
Sony Pictures odwołała wprowadzenie filmu "The Interview" do kin po groźbach hakerów - najprawdopodobniej z Korei Północnej - pod adresem zarówno widzów jak i właścicieli sieci kin. Zagrozili oni atakami, porównywalnymi z tymi z 11 września 2001 roku, jeśli film wejdzie na ekrany kin. FBI formalnie oskarżyło o ten atak Koreę Północną. Obama powtórzył ten zarzut i zapowiedział, że USA odpowiedzą na atak "proporcjonalnie" i w sposób jaki uznają za odpowiedni.
Amerykańscy śledczy zakładają, że niektórych elementów tej skomplikowanej operacji nie można byłoby przeprowadzić z terytorium Korei Północnej. Sprawdzana jest hipoteza, że przy cyberataku pomagali hakerzy znajdujący się poza terytorium Korei Północnej.
Produkcja, która pochłonęła 44 mln dolarów, opowiada o fikcyjnym zamachu na przywódcę Korei Północnej Kim Dzong Una. Centralnymi postaciami komedii są dziennikarze zwerbowani przez CIA (wcielili się w nich Seth Rogen i James Franco)
, którzy mają zamordować komunistycznego lidera.