Trwa ładowanie...

USA wysyłają pomoc na Haiti

Prezydent USA Barack Obama obiecał pomoc narodowi haitańskiemu w usuwaniu skutków wielkiego trzęsienia ziemi i zapowiedział wysłanie wielkiego kontyngentu wojskowego, łącznie z lotniskowcem i piechotą morską.

USA wysyłają pomoc na HaitiŹródło: PAP/EPA, fot: Dusty Howell
d231wd2

W kierunku Haiti wypłynęły już cztery okręty ochrony przybrzeżnej USA. W drodze jest też lotniskowiec Carl Vinson, który statki pomocnicze zaopatrują w drodze w zapasy żywności dla mieszkańców Port-au-Prince. - Naród Haiti będzie miał całościową pomoc Stanów Zjednoczonych - brzmiało zapewnienie Obamy, złożone w Białym Domu.

Jak oświadczył szef Dowództwa Południowego (SOUTHCOM) w Pentagonie, generał Douglas Fraser, Stany Zjednoczone wyślą dodatkowo dla zagwarantowania bezpieczeństwa na ulicach Port-au-Prince okręt z dwoma tysiącami żołnierzy piechoty morskiej. Jeśli będzie potrzeba - dodał Fraser - również brygadę piechoty w sile 3.500 ludzi.

Pierwsi na Haiti wylądowali amerykańscy eksperci obsługi portów lotniczych. Lotnisko w Port-au-Prince ma tylko jeden pas startowy. Już w środę po południu czasu miejscowego został ponownie uruchomiony. Nie działa jednak wieża kontrolna lotniska, a ruch samolotów jest na razie regulowany za pomocą sygnałów świetlnych.

Wśród ofiar trzęsienia ziemi, które śmigłowiec amerykańskiej straży przybrzeżnej zabrał do szpitala w Guantanamo na Kubie, było czterech ciężko rannych amerykańskich dyplomatów.

d231wd2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d231wd2
Więcej tematów