ŚwiatUSA wysyłają kolejnych żołnierzy do Korei Południowej

USA wysyłają kolejnych żołnierzy do Korei Południowej

Stany Zjednoczone wzmacniają swój kontyngent wojskowy w Korei Południowej o kolejnych 800 żołnierzy i 40 ciężkich czołgów - poinformowały władze USA. Amerykanie podkreślają, że decyzja nie ma związku ze wzrostem napięcia na Półwyspie Koreańskim.

USA wysyłają kolejnych żołnierzy do Korei Południowej
Źródło zdjęć: © AFP | Jung Yeon-Je

Pentagon podał, że batalion piechoty, 40 czołgów M1A2 Abrams z załogami i 40 bojowych wozów piechoty M2 Bradley rozpocznie 9-miesiączną misję na terenie Korei Południowej 1 lutego br. Żołnierze wywodzą się z 1 Dywizji Kawalerii USA stacjonującej w Fort Hood w stanie Teksas.

Rzecznik Pentagonu, pułkownik Steve Warren powiedział w rozmowie z agencją Reutera, że wojskowi będą stacjonować w Korei Południowej przez dziewięć miesięcy, jednak ich sprzęt pozostanie na miejscu i posłuży w przyszłości kolejnym zmianom.

- Wzmocnienie sił w Korei Południowej jest częścią naszej polityki na Pacyfiku. Dawno zaplanowaliśmy to posunięcie i świadczy ono o naszym przywiązaniu do bezpieczeństwa na Półwyspie Koreańskim (...) Dajemy dowódcom w Korei dodatkowe zasoby: dwie kompanie czołgów i dwie kompanie Bradley'ów - powiedział pułkownik Warren.

Sytuację na Półwyspie Koreańskim omawiał w Waszyngtonie amerykański sekretarz stanu John Kerry w rozmowie z ministrem spraw zagranicznych Korei Południowej Jun Biung Se.

- Stany Zjednoczone i Republika Korei są zjednoczone w sprzeciwie wobec nuklearnego i balistycznego programu Korei Północnej - powiedział Kerry.

W Korei Południowej stacjonuje obecnie około 28 tysięcy amerykańskich żołnierzy. W 2011 roku prezydent USA Barack Obama zapowiedział zmianę strategicznych priorytetów i zwiększenie obecności militarnej na obszarze Pacyfiku. Od tamtego czasu Waszyngton stopniowo zwiększa swoją obecność wojskową m.in. w Australii i na Filipinach.

W kwietniu 2013 roku, w okresie rosnącego napięcia między Koreą Północną a USA, władze w Pjongjangu zapowiedziały wznowienie pracy przez swój główny ośrodek nuklearny. Został on zamknięty w 2007 roku na mocy międzynarodowego porozumienia.

Według ekspertów, w ośrodku w Jongbion Korea Północna może wyprodukować do sześciu kilogramów plutonu, który może być wykorzystany do budowy broni atomowej.

Dotychczas Korea Północna przeprowadziła trzy próby atomowe - ostatnią w lutym 2013 roku, a także w latach 2006 i 2009.

Pod koniec 2013 roku sytuacja na Półwyspie Koreańskim ponownie zaczęła się zaostrzać. W połowie grudnia rząd w Pjongjangu poinformował, że 67-letni Dzang Song Tek, wuj Kim Dzong Una, uchodzący za drugą osobę w państwie, został skazany na śmierć i stracony.

Komentując to wydarzenie prezydent Korei Południowej Park Geun Hie ostrzegła, że "rządy terroru" w Korei Północnej mogą doprowadzić do dalszego pogorszania się stosunków między oboma państwami. W listopadzie władze w Seulu ostrzegały, że północnokoreański reżim jest w stanie wyprodukować broń jądrową z użyciem uranu.

Oba państwa koreańskie oficjalnie pozostają w stanie wojny od czasu konfliktu, który miał miejsce w latach 1950-1953.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)