Trwa ładowanie...
d1r41f6

USA: Unia Europejska apeluje o ułaskawienie Polaka

Unia Europejska zaapelowała do gubernatora amerykańskiego stanu Illinois o ułaskawienie obywatela Polski, skazanego na śmierć w 1982 roku. Unia wystosowała w tej sprawie list, opublikowany we wtorek w Chicago.

Share
d1r41f6

W liście adresowanym do gubernatora George'a Ryana, który w styczniu 2000 ogłosił moratorium na karę śmierci, przedstawiciele UE wskazali, że Grzegorz Madej nie został poinformowany o przysługującym mu prawie skontaktowania się z polskim konsulatem w celu uzyskania pomocy prawnej. Zdaniem Unii, stanowi to naruszenie wiedeńskiej konwencji o stosunkach konsularnych.

Władze polskie nie mogły udzielić pomocy Jerzemu Madejowi, ponieważ dowiedziały się o jego zatrzymaniu dopiero w 1998 roku - czytamy dalej w liście podpisanym przez Jana Eliassona, wiceministra spraw zagranicznych Szwecji, która w tym półroczu przewodzi w Unii, i Guntera Burghardta, szefa przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Waszyngtonie. Według Dennisa Cullotona, rzecznika gubernatora stanu Illinois, gubernator odniesie się do prośby unijnej z wielką uwagą.

Polski obywatel został 18 lat temu skazany na najwyższy wymiar kary za zamordowanie Barbary Doyle. Jej nagie zwłoki zostały znalezione 23 sierpnia 1981 roku w zaułku w północnej dzielnicy Chicago.(kar)

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d1r41f6

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1r41f6
d1r41f6
Więcej tematów