Trwa ładowanie...
d4g6mht

USA: Trump spotka się z premier Wlk. Brytanii i prezydentem Meksyku

Pierwszym przywódcą zagranicznym, jakiego przyjmie prezydent USA Donald Trump, będzie premier Zjednoczonego Królestwa Theresa May, która przybędzie do Waszyngtonu w piątek - poinformował rzecznik Białego Domu, Sean Spicer.
Share
USA: Trump spotka się z premier Wlk. Brytanii i prezydentem Meksyku
Źródło: PAP/EPA, Fot: Tracie Van Auken
d4g6mht

Spicer nie podał, co dokładnie będzie tematem rozmów obojga polityków.

W ocenie brytyjskich mediów najważniejszą kwestią, jaka zostanie poruszona podczas spotkania, będzie porozumienie o wolnym handlu między W. Brytanią i Stanami Zjednoczonymi w związku z planowanym rozpoczęciem negocjacji o opuszczeniu przez W. Brytanię Unii Europejskiej.

Z kolei 31 stycznia dojdzie do spotkania z prezydentem Meksyku Enriquem Peną Nieto. Rozmowy na najwyższym szczeblu poprzedzi spotkanie delegacji rządowych w stolicy USA.

d4g6mht

Odbędzie się ono w dniach 25-26 stycznia - zaznaczył Spicer. Uzgodnienia w tej sprawie zostały poczynione podczas sobotniej rozmowy telefonicznej Trumpa z Peną Nieto.

Wśród tematów rozmów wymienia się kwestie związane z handlem dwustronnym i migracją oraz sprawy bezpieczeństwa.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Donalda Trumpa obaj przywódcy zajmą się też zapewne uregulowaniem spraw związanych z umową o północnoamerykańskiej strefie wolnego handlu (NAFTA) zawartą w 1992 r. pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, Kanadą i Meksykiem - pisze w komentarzu Reuters.

Prezydent Trump stoi na stanowisku, że jeśli nie uda się wynegocjować "sprawiedliwszej umowy", Stany Zjednoczonej powinny ją wypowiedzieć.

Najprawdopodobniej Trump i Pena Nieto będą też dyskutować o budowie muru na granicy z Meksykiem.

Oprac. Adam Styczek

d4g6mht

Podziel się opinią

Share
d4g6mht
d4g6mht
Więcej tematów