USA: sąd w Oregonie zezwolił na eutanazję
Okręgowy sąd federalny w stanie Oregon
zatwierdził w środę tamtejsze prawo zezwalające lekarzom na pomoc
w popełnieniu samobójstwa. Sąd uznał za bezpodstawne
rozporządzenie ministra sprawiedliwości, który usiłował je
unieważnić.
17.04.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Prawo, zwane Ustawą o śmierci z godnością, mieszkańcy stanu Oregon dwukrotnie uchwalili w plebiscycie powszechnym: w 1994 i w 1997 roku. Jest to pierwsze i jedyne dotychczas prawo w USA legalizujące eutanazję.
Od jego zatwierdzenia przez gubernatora stanu w 1998 r. co najmniej 91 osób, głównie nieuleczalnie chorych na raka, przyspieszyło swój zgon za pomocą środków przepisanych przez lekarzy.
W listopadzie zeszłego roku ultrakonserwatywny minister sprawiedliwości John Ashcroft uznał, że lekarska pomoc przy samobójstwie nie służy uzasadnionym celom medycznym i zagroził karami lekarzom, którzy się na taką pomoc zdecydują. Powołał się przy tym na ustawę o lekach uzależniających, podawanie których jest kontrolowane przez władze.
Zwolennicy ustawy zaskarżyli zarządzenie ministra do sądu.
Sędzia w Oregonie, Robert Jones, orzekł, że Ashcroft usiłował stłumić toczącą się w różnych stanach debatę o eutanazji. Jones uznał, że ustawa o kontrolowanych lekach nie może zabraniać lekarzom przepisywania pacjentom tych leków, gdyż jest to zgodne z prawem do śmierci z godnością.
Ministerstwo Sprawiedliwości może się jeszcze odwoływać od werdyktu sędziego Jonesa do sądu wyższej instancji. Rzecznik resortu powiedział, że nie zdecydowano jeszcze, czy apelacja będzie wniesiona.
Prawo w Oregonie mówi, że pacjenci, którym nie daje się więcej niż sześć miesięcy życia, mogą poprosić o śmiertelną dawkę leku. Diagnozę muszą jednak potwierdzić dwaj lekarze, a sędzia musi wydać opinię, że pacjent jest w pełni władz umysłowych, żeby podjąć decyzję o samobójstwie. (and)