ŚwiatUSA: roszczenie Chin do części morza bezzasadne

USA: roszczenie Chin do części morza bezzasadne

• Orzeczenie stałego Trybunału Arbitrażowego w Hadze, który uznał za bezzasadne roszczenia Chin części Morza Południowochińskiego ostateczne i wiążące
• Z takim postawieniem sprawy są stany zjednoczone poinformował Biały Dom

USA: roszczenie Chin do części morza bezzasadne
Źródło zdjęć: © PAP

12.07.2016 | aktual.: 13.07.2016 01:11

- Wzywamy wszystkie strony, by nie wykorzystywały tego (orzeczenia) jako okazji do działań potęgujących napięcie lub prowokacyjnych - powiedział rzecznik Białego Domu Josh Earnest.

Rzecznik Departamentu Stanu USA John Kirby uznał decyzję Trybunału za "istotny wkład w (...) pokojowe rozwiązanie sporów na Morzu Południowochińskim". - Stany Zjednoczone mają nadzieję i oczekują, że obie strony dochowają swych zobowiązań - dodał.

W ramach rozpatrywania pozwu złożonego przez Filipiny Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze uznał we wtorek za bezzasadne roszczenia Chin do traktowania znacznej części Morza Południowochińskiego jako ich własnej strefy ekonomicznej.

Republikański senator John McCain, przewodniczący senackiej komisji sił zbrojnych i demokratyczny senator Dan Sullivan wydali oświadczenie, w którym podkreślili m.in., że Stany Zjednoczone będą "regularnie rzucać wyzwanie nadmiernym roszczeniom morskim Chin", organizując patrole lotnicze i morskie. Senatorowie zaakcentowali też, że USA są zainteresowane zapobieżeniem "chińskiej militaryzacji" miejsc o znaczeniu strategicznym, takich jak Scarborough Shoal.

Orzeczenie Trybunału zaznacza, iż Chiny naruszyły tradycyjne filipińskie prawa połowowe w rejonie mielizny Scarborough Shoal oraz pogwałciły suwerenne prawa Filipin poprzez eksplorację złóż ropy i gazu na ławicy Reed Bank. Obie wspomniane formacje fizjograficzne wchodzą w skład archipelagu Spratly, do którego różnych części zgłaszają także roszczenia Wietnam, Malezja i Brunei. Pretensje Pekinu do suwerenności nad całością archipelagu powiela uważający się nadal za legalne państwo chińskie Tajwan.

Jak poinformowała chińska agencja Xinhua, w trakcie wtorkowego spotkania z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jeanem-Claude'em Junckerem i przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem w Pekinie prezydent Chin Xi Jinping oświadczył, iż jego kraj "nie zaakceptuje żadnych działań", podejmowanych na podstawie orzeczenia Stałego Trybunału Arbitrażowego w sprawie Morza Południowochińskiego.

Według Xi tamtejsze wyspy stanowią od starożytności chińskie terytorium, a Chiny są od zawsze "strażnikiem międzynarodowej praworządności oraz uczciwości i sprawiedliwości" i będą wciąż podążać drogą pokojowego rozwoju.

Także chińskie MSZ odmówiło orzeczeniu Trybunału wszelkiego znaczenia prawnego.

Zobacz także: Chińczycy straszą sąsiadów

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (46)