Trwa ładowanie...
d225vjt

USA: Padilla pozostanie w więzieniu

Amerykański terrorysta Jose Padilla alias Abdullah al-Muhajir nie zostanie postawiony przed wojskowym trybunałem i pozostanie w więzieniu na czas nieokreślony - podały waszyngtońskie źródła rządowe.

d225vjt
d225vjt

Decyzja taka zapadła w czasie czwartkowego (czasu waszyngtońskiego) zamkniętego przesłuchania w senackiej komisji ds. sprawiedliwości, gdzie przedstawiciele administracji przekonali kongresmenów, iż ze względu na bezpieczeństwo kraju terrorysta winien przebywać pod nadzorem w areszcie do czasu, gdy prezydent USA uzna, że zakończona została wojna z terroryzmem.

Zatrzymanie (Padilli) to nie kwestia kary lecz prewencji - powiedział w rozmowie z dziennikarzem Reutersa jeden z kongresmenów. Terrorysta pozostanie w więzieniu, dopóki nie zakończona zostanie rozprawa z al-Qaedą - dodał.

Przedstawiciel resortu sprawiedliwości poinformował na czwartkowym przesłuchaniu, że rząd nie planuje postawienia Padilli przed trybunałem i decyzja w tej sprawie jest ostateczna. Ministerstwo odrzuciło także argumentację, dotyczącą praw Padilli, jako obywatela amerykańskiego. Powołano się na precedensy prawne (sięgające przypadków z 1942 i 1946 r.), na mocy których także obywatele USA mogli być uznani - jak Padilla - za wrogich bojowników.

Padilla - członek przestępczego gangu z Chicago a następnie binladenowskiej al-Qaedy - został zatrzymany na początku maja pod zarzutem przygotowywania zamachu w USA . (an)

d225vjt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d225vjt
Więcej tematów