Trwa ładowanie...

USA ostrzegają Europę: ograniczymy nasz udział w NATO

Stany Zjednoczone ostrzegają Europę - albo będziecie płacić więcej na obronność, albo ograniczymy naszą rolę w NATO. Z takim przesłaniem przyjechał do Brukseli nowy szef Pentagonu James Mattis na spotkanie ministrów obrony Sojuszu. Z nieoficjalnych informacji wynika, że na naradzie, za zamkniętymi drzwiami, skrytykował kraje, które nie przeznaczają obowiązkowych 2 procent PKB na obronność.

USA ostrzegają Europę: ograniczymy nasz udział w NATOŹródło: PAP/EPA, fot: STEPHANIE LECOCQ
dj36zid
dj36zid

Sekretarz obrony USA zarzucił państwom, które nie spełniają NATO-wskich wymogów, ignorowanie zagrożeń między innymi ze strony Rosji. - Nie może być tak, że Amerykanie będą dbać o bezpieczeństwo waszych dzieci bardziej niż wy sami - miał powiedzieć James Mattis.

Z 28 krajów tylko pięć państw, w tym Polska, przeznacza wydatki na obronność zgodnie z wymogami. - Mogliśmy powiedzieć, że rząd, który od 14 miesięcy kieruje sprawami polskimi, w tym wojskowymi, sprostał temu wyzwaniu i nadal tak będzie - podkreślał minister obrony Antoni Macierewicz. Z ostrych słów pod adresem pozostałych sojuszników zadowolony był sekretarz generalny NATO.

- Oczywiście cieszę się z każdej presji, która sprawi, że wydatki zostaną zwiększone - mówił Jens Stoltenberg. Tym bardziej, że w Sojuszu rozpoczęła się rozmowa o tym, jak na stałe podtrzymać rozbudowaną obecność NATO w Europie. - Chodzi o zabetonowanie wschodniej flanki - mówił jeden z dyplomatów.

dj36zid
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dj36zid
Więcej tematów