Trwa ładowanie...
IAR

USA oraz LOT zawieszają loty do Izraela. Przez konflikt w Strefie Gazy

LOT idzie w ślady innych przewoźników i zawiesza połączenie do Izraela. W związku z tym dzisiejszy lot do Tel Awiwu, który miał się rozpocząć z lotniska Chopina w Warszawie o 22:55, został odwołany. We wtorek wszystkie amerykańskie linie lotnicze czasowo zawiesiły loty do i z Izraela - decyzją Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA), czyli amerykańskiego organu nadzoru lotniczego. USA zawieszają loty na najbliższe 24 godziny. Zmiany są związane z trwającym na Bliskim Wschodzie konfliktem izraelsko-palestyńskim.
Share
USA oraz LOT zawieszają loty do Izraela. Przez konflikt w Strefie Gazy
Źródło: AFP, Fot: Yasuyoshi Chiba
d2t8b1r

Zakaz wydany przez FAA odnosi się wyłącznie do przewoźników amerykańskich. FAA dodał, że "zaktualizowane instrukcje" zostaną podane "tak szybko, jak to możliwe".

Jeszcze przed decyzją Federalnej Administracji Lotnictwa, czasowe zawieszenie lotów do Tel Awiwu ogłosił największy amerykański przewoźnik - Delta Airlines. Była reakcja na doniesienia o rakiecie, która spadła koło międzynarodowego lotniska Ben Guriona pod Tel Awiwem.

Samolot Delty, boeing 747 z Nowego Jorku do Tel Awiwu, zawrócił nad Morzem Śródziemnym i wylądował w Paryżu. Leciało nim 273 pasażerów i 17 członków załogi.

d2t8b1r

Nie jest wykluczone, że daleko idąca ostrożność FAA jest związana z zestrzeleniem malezyjskiego samolotu pasażerskiego nad Ukrainą. W katastrofie zginęło prawie 300 osób, w tym wiele dzieci.

Wcześniej także US Airways, których samolot lata raz na dzień z Filadelfii do Izraela, odwołały ten lot, jak również lot powrotny z Tel Awiwu. Linie te wydały ostrzeżenie przed podróżą do 31 lipca,które może zostać przedłużone, jeśli starcia między islamskim Hamasem a wojskiem Izraela będą dalej eskalować.

Niemieckie linie lotnicze Lufthansa, holenderski KLM i francuski Air France także podjęły decyzję o zawieszeniu lotów do Tel Awiwu ze względów bezpieczeństwa.

LOT: zawieszamy loty

O zawieszeniu lotów poinformowała media rzeczniczka przewoźnika Barbara Pijanowska-Kuras. - Powodem jest napięta sytuacja w Izraelu. Kolejne decyzje o ewentualnym odwołaniu rejsu będą podejmowane na bieżąco - wyjaśnia. Rzeczniczka zapewniła jednocześnie, że przewoźnik jest w stałym kontakcie z odpowiednimi służbami i lotniskiem oraz obserwuje sytuację w Izraelu.

d2t8b1r

Rakieta spadła koło lotniska

Z kolei rzeczniczka izraelskiej policji Luba Samri poinformowała, że rakieta, która spadła koło lotniska Ben Guriona, uszkodziła dom i raniła lekko jedną osobę.

Dwa tygodnie od rozpoczęcia ofensywy w Strefie Gazy przez Izrael, w której zginęło ponad 600 Palestyńczyków i 29 Izraelczyków, w tym 27 żołnierzy, szefowie ONZ i amerykańskiej dyplomacji usiłowali we wtorek doprowadzić do zawieszenia broni między Izraelem a Palestyńczykami.

W poniedziałek amerykański Departament Stanu wydał ostrzeżenie dla swoich obywateli, by nie udawali się do Izraela, Strefy Gazy i na Zachodni Brzeg Jordanu.

d2t8b1r

Podziel się opinią

Share
d2t8b1r
d2t8b1r
Więcej tematów