Trwa ładowanie...
d3mye84

USA: Oklahoma przoduje w ilości egzekucji

Amerykański stan Oklahoma wykonał w tym roku 18 egzekucji i pod tym względem nie ma sobie równych w USA. Tradycyjny lider, Teksas, wykonał w 2001 roku "tylko" 17 wyroków - podała agencja Associated Press.

Share
d3mye84

Od 1996 roku właśnie Teksas przodował pod względem wykonanych w Stanach Zjednoczonych wyroków kary śmierci. Jeszcze rok temu "w imieniu prawa" zginęło tam 40 skazańców. Tegoroczny spadek tłumaczony jest wzrostem odwołań od wyroków podjętych przez sądy niższej instancji.

Jednak eksperci przewidują, że w 2002 r. znów wzrośnie liczba wykonywanych w Teksasie egzekucji. Już zaplanowano, że w styczniu na krześle elektrycznym usiądą 4 osoby, w lutym - 2, a kolejna na początku marca.

Rok 2001 stał pod znakiem spadku ilości egzekucji w całych Stanach Zjednoczonych. Rok temu wykonano 85 wyroków, w a tym - 66. Po Oklahomie i Teksasie najwięcej osób zginęło w więzieniach stanów Missouri i Północna Karolina. Spadek egzekucji wynika przede wszystkim z redukcji przestępstw kryminalnych oraz mniejszego entuzjazmu opinii publicznej do kary śmierci.

W tegorocznym sondażu Washington Post i sieci ABC News za wykonywaniem w USA kary śmierci opowiedziało się 63% Amerykanów - to najniższy wskaźnik poparcia dla niej w dwóch ostatnich dekadach. Również sędziowie i gubernatorzy są coraz mniej chętni do korzystania z najwyższego wymiaru kary. Częściej też odraczają ich wykonywanie z uwagi na wątpliwości w sprawie skazańców.(kar)

d3mye84

Podziel się opinią

Share
d3mye84
d3mye84
Więcej tematów