ŚwiatUSA ogłasza uzasadnienie prawne zabicia terrorysty al-Awlakiego

USA ogłasza uzasadnienie prawne zabicia terrorysty al‑Awlakiego

Federalny sąd apelacyjny na Manhattanie opublikował poddaną obróbce redakcyjnej wersję przygotowanego przez resort sprawiedliwości uzasadnienia prawnego dla zabicia przez CIA obywatela USA Anwara al-Awlakiego podejrzewanego o związki z Al-Kaidą.

USA ogłasza uzasadnienie prawne zabicia terrorysty al-Awlakiego
Źródło zdjęć: © AFP | SITE Intelligence Group

Awlaki, urodzony w Stanach Zjednoczonych islamski kaznodzieja, został zabity w Jemenie 30 września 2011 roku w przeprowadzonym przez USA ataku z użyciem samolotu bezzałogowego. Według władz amerykańskich był jednym z przywódców Al-Kaidy na Półwyspie Arabskim - odgałęzienia Al-Kaidy w Jemenie.

Resort sprawiedliwości wskazywał w uzasadnieniu, przygotowanym w połowie lipca 2010 roku, że skoro rząd USA uważa Awlakiego za "operacyjnego przywódcę wrogiej siły", zgodne z prawem będzie zaatakowanie go przez CIA z użyciem samolotu bezzałogowego w ramach "trwającego niemiędzynarodowego konfliktu zbrojnego Stanów Zjednoczonych z Al-Kaidą", mimo że Awlaki jest obywatelem USA.

Wskazano też, że zabicie Awlakiego przez siły zbrojne USA byłoby legalne także na podstawie autoryzacji użycia tych sił, zaaprobowanej przez Kongres po atakach terrorystycznych z 11 września 2001 roku.

Publikacji tego uzasadnienia prawnego domagała się organizacja American Civil Liberties Union i gazeta "New York Times".

Anwar al-Awlaki znajdował się na amerykańskiej liście najbardziej poszukiwanych terrorystów. Był m.in. "duchowym doradcą" dwóch zamachowców z 11 września 2001 roku. Swą propagandę adresował do muzułmanów w świecie zachodnim. Był nawet uważany za jednego z kandydatów do sukcesji po Osamie bin Ladenie, zabitym przez oddziały specjalne USA w Pakistanie. Korespondował z amerykańskim psychiatrą, majorem Nidalem Hasanem, sprawcą strzelaniny w Ford Hood w Teksasie, w której w listopadzie 2009 roku zginęło 13 osób.

Amerykanie przypuszczają, że Awlaki stał także za nieudanym zamachem terrorystycznym na samolot podchodzący do lądowania na lotnisku w Detroit w 2009 roku i bombami umieszczonymi w drukarkach komputerowych znalezionych w 2010 roku na lotnisku w angielskim regionie East Midlands.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)