USA odbiera działania Korei Płn. jako chęć wojny. "Cierpliwość naszego kraju nie jest nieograniczona"
Ambasador USA przy ONZ Nikki Haley wezwała Radę Bezpieczeństwa ONZ do wywarcia jak najsilniejszego nacisku na Koreę Północną. Reżim Kim Dzong Una przeprowadził w niedzielę próbę broni jądrowej.
Rada Bezpieczeństwa ONZ zebrała się w poniedziałek w trybie nadzwyczajnym w związku z przeprowadzoną w niedzielę przez Koreę Płn. próbą broni jądrowej. - Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un "prosi o wojnę (...). Wojna nie jest czymś, czego Stany Zjednoczone chciały kiedykolwiek i nie chcą jej teraz. Ale cierpliwość naszego kraju nie jest nieograniczona - powiedziała ambasador USA przy ONZ Nikki Haley.
Amerykańska ambasador uznała, że stopniowe zwiększanie presji na reżim przez RB ONZ od 2006 r. nie zadziałało. - Pomimo naszych wysiłków program nuklearny Korei Płn. jest teraz bardziej zaawansowany i bardziej niebezpieczny niż kiedykolwiek - dodała.
Przedstawiciel Chin przy ONZ wezwał członków Rady do "poważnego rozważenia" propozycji "podwójnego zamrożenia", jaką Pekin złożył już wcześniej, czyli wstrzymania programu nuklearnego Pjongjangu przy jednoczesnym zawieszeniu manewrów wojskowych USA i Korei Południowej. Propozycję Chin popiera Rosja.
Pięć krajów zażądało spotkania
Rada Bezpieczeństwa ONZ zebrała się na żądanie Japonii, Francji, Wielkiej Brytanii, Korei Południowej i USA.
Korea Płn. ogłosiła w niedzielę, że "całkowitym powodzeniem" zakończyła się przeprowadzona przez Pjongjang próba z użyciem bomby wodorowej przeznaczonej do montażu na międzykontynentalnych pociskach balistycznych (ICBM).
W lipcu Korea Północna przeprowadziła dwie próby z nową międzykontynentalną rakietą balistyczną, po których reżim ogłosił, że "całe terytorium USA" jest w jego zasięgu. 29 sierpnia Północ wystrzeliła rakietę balistyczną, która przeleciała nad japońską wyspą Hokkaido i spadła do Oceanu Spokojnego; po raz pierwszy nad terytorium Japonii przeleciał wówczas północnokoreański pocisk zdolny - według Pjongjangu - do przenoszenia ładunku atomowego.
5 sierpnia Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję przewidującą nałożenie nowych sankcji na Koreę Północną. Ma ona ograniczyć dochody Pjongjangu z eksportu (3 mld dol. rocznie) o jedną trzecią poprzez nałożenie embarga na węgiel, żelazo i rudę żelaza, ołów i rudę ołowiu oraz owoce morza.