Trwa ładowanie...
d2c2gue
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

USA: obraz Francisa Bacona osiągnął rekordową cenę na aukcji

Obraz irlandzkiego malarza Francisa Bacona został sprzedany we wtorek wieczorem na aukcji w Nowym Jorku za 142 mln dol. To najwyższa cena, jaką kiedykolwiek zapłacono na aukcji za dzieło sztuki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Obraz Francisa Bacona "Trzy studia do portretu Luciana Freuda"
Obraz Francisa Bacona "Trzy studia do portretu Luciana Freuda" (PAP/EPA, Fot: Christies New York)
d2c2gue

Rekordową ceną osiągnął tryptyk z 1969 roku "Trzy studia do portretu Luciana Freuda", wystawiony na sprzedaż przez dom aukcyjny Christie's.

Poprzedni rekord ustanowił obraz Edwarda Muncha "Krzyk" sprzedany za 120 mln dol. Najwyższą cenę, jaką zapłacono jak dotąd za dzieło Bacona osiągnął jego obraz "Tryptyk", sprzedany w 2008 roku za 86 mln dol.

"Trzy studia do portretu Luciana Freuda" nigdy wcześniej nie były wystawiane na aukcji; przed sprzedażą cena wywoławcza obrazy szacowana była na 85 mln dol.

d2c2gue

Dom aukcyjny Christie's nie ujawnił tożsamości nabywcy dzieła.

Francis Bacon (1909 - 1992) był malarzem samoukiem budzącym za życia zarówno zachwyty jak i kontrowersje. Premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher mawiała o nim "ten człowiek, który maluje te okropne obrazy", gdy tymczasem renomowane muzea poświęcały mu retrospektywy. Pod koniec lat 90. na rynek sztuki trafiła grupa prac uznawanych wcześniej za zniszczone przez autora i obrazy te zaczęły natychmiast osiągać rekordowe ceny.

d2c2gue

Podziel się opinią

Share

d2c2gue

d2c2gue
Więcej tematów