Trwa ładowanie...

USA: obraz Francisa Bacona osiągnął rekordową cenę na aukcji

Obraz irlandzkiego malarza Francisa Bacona został sprzedany we wtorek wieczorem na aukcji w Nowym Jorku za 142 mln dol. To najwyższa cena, jaką kiedykolwiek zapłacono na aukcji za dzieło sztuki.
Share
Obraz Francisa Bacona "Trzy studia do portretu Luciana Freuda"
Obraz Francisa Bacona "Trzy studia do portretu Luciana Freuda"Źródło: PAP/EPA, Fot: Christies New York
ddby2y0

Rekordową ceną osiągnął tryptyk z 1969 roku "Trzy studia do portretu Luciana Freuda", wystawiony na sprzedaż przez dom aukcyjny Christie's.

Poprzedni rekord ustanowił obraz Edwarda Muncha "Krzyk" sprzedany za 120 mln dol. Najwyższą cenę, jaką zapłacono jak dotąd za dzieło Bacona osiągnął jego obraz "Tryptyk", sprzedany w 2008 roku za 86 mln dol.

"Trzy studia do portretu Luciana Freuda" nigdy wcześniej nie były wystawiane na aukcji; przed sprzedażą cena wywoławcza obrazy szacowana była na 85 mln dol.

ddby2y0

Dom aukcyjny Christie's nie ujawnił tożsamości nabywcy dzieła.

Francis Bacon (1909 - 1992) był malarzem samoukiem budzącym za życia zarówno zachwyty jak i kontrowersje. Premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher mawiała o nim "ten człowiek, który maluje te okropne obrazy", gdy tymczasem renomowane muzea poświęcały mu retrospektywy. Pod koniec lat 90. na rynek sztuki trafiła grupa prac uznawanych wcześniej za zniszczone przez autora i obrazy te zaczęły natychmiast osiągać rekordowe ceny.

ddby2y0

Podziel się opinią

Share
ddby2y0
ddby2y0
Więcej tematów