Trwa ładowanie...
d45wg6p

USA: nielegalni imigranci bez prawa jazdy


Przedstawiciele władz imigracyjnych zamierzają spotkać się ze stanowymi władzami wydziału ruchu drogowego (DMV) w New Jersey, aby przedyskutować możliwość wprowadzenia zmian prawnych, które uniemożliwiłyby wydawanie praw jazdy nielegalnym imigrantom.

d45wg6p
d45wg6p

Nowy Dziennik pisał, jak nielegalni imigranci zdobywali prawa jazdy w New Jersey przez biura DMV. Korzystając z sieci pośredników osoba nie posiadająca stałego pobytu może za opłatą rzędu 2 tys. dol. uzyskać legalne prawo jazdy wydane przez któreś ze stanowych biur DMV. Za ten proceder w dużym stopniu ponoszą winę przedstawiciele federalnych władz imigracyjnych (INS), którzy powołując się na prawo do prywatności odmawiają ujawniania biurom DMV informacji na temat osób, których status prawny może budzić wątpliwości.

Uzgodniono, że wspólne spotkanie władz INS i DMV odbędzie się 10 października w Trenton. Rzeczniczka prasowa INS Dana Sullivan powiedziała, że w trakcie spotkania dyskutowane będą możliwości współpracy pomiędzy INS i DMV zmierzające do uniemożliwienia wydawania praw jazdy osobom przebywającym w USA nielegalnie. Odmówiła natomiast odpowiedzi na pytanie, czy DMV przedstawiło już jakieś konkretne propozycje.

Stosunkowo łatwe zdobywanie prawa jazdy przez osoby nielegalnie przebywające w USA stało się ostatnio przedmiotem ożywionej debaty publicznej po tym, jak wykryto, że co najmniej dwóch spośród terrorystów, którzy zginęli w samobójczym ataku na World Trade Center posługiwało się dokumentami wydanymi przez biura DMV w New Jersey, a co najmniej jeden z nich posługiwał się prawem jazdy wystawionym w Maine. W reakcji na doniesienia prasowe rzecznik prasowy INS w Waszyngtonie Elaine Komis powiedziała, że jak dotychczas nie istniała żadna platforma współpracy między władzami imigracyjnymi a biurami DMV, ale nic nie stało na przeszkodzie, żeby lokalne biura imigracyjne udostępniały informacje biurom ruchu drogowego, o ile nie stoi to w sprzeczności z federalnym prawem do prywatności. Tymczasem przedstawiciele DMV twierdzą, że wielokrotnie zwracali się do władz imigracyjnych w Newarku o potwierdzenie legalności pobytu w USA różnych osób starających się o prawo jazdy. Na ich pytania nie było jednak nigdy żadnej
odpowiedzi.

Zdaniem przedstawicieli władz legislacyjnych prawo do prywatności stojące na przeszkodzie w przekazywaniu przez INS biurom DMV informacji na temat statutu imigracyjnego osób starających się o prawo jazdy powinno ulec takim modyfikacjom, aby obie instytucje mogły ze sobą ściśle współpracować. Dzięki temu proceder wchodzenia w posiadanie praw jazdy przez nielegalnych imigrantów zostałby zlikwidowany.

Najprawdopodobniej w niedalekiej przyszłości zmieniona zostanie także obowiązująca w New Jersey zasada automatycznego przedłużania prawa jazdy dla jego posiadaczy na kolejne 4 lata. Dzięki temu osoby nielegalnie przebywające w USA, które raz weszły w posiadanie tego dokumentu, mogły praktycznie rzecz biorąc posługiwać się nim do końca życia. (woj-ko/pr)

d45wg6p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45wg6p
Więcej tematów