USA i UE zadowolone z wyboru Zardariego na prezydenta Pakistanu
Wybór Asifa Alego Zardariego na prezydenta Pakistanu z zadowoleniem powitały Stany Zjednoczone i Unia Europejska.
Sekretarz stanu USA Condoleezza Rice, podróżująca obecnie po Afryce Północnej, powiedziała, że wybór Zardariego jest pozytywnym sygnałem dla cywilnego rządu Pakistanu - sojusznika Stanów Zjednoczonych w walce z terroryzmem.
Rice dodała, że cieszy się na współpracę z Zardarim. Podkreśliła, że jest pod wrażeniem tego, co powiedział on na temat wyzwań, przed jakimi stoi Pakistan, na temat znaczenia walki z terroryzmem, a także na temat przyjaźni i sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi.
Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu Gordon Johndroe powiedział, że prezydent George W. Bush cieszy się na współpracę z Zardarim, premierem Pakistanu Yousafem Razą Gillanim i innymi przedstawicielami pakistańskich władz.
Wybór Zardariego z zadowoleniem powitała Komisja Europejska. Jej przewodniczący Jose Manuel Barroso podkreślił w Brukseli: Ufam, że rząd pod pańską (Zardariego) prezydenturą przedsięweźmie stosowne środki, by sprostać wyzwaniom w dziedzinie gospodarki i bezpieczeństwa.
Barroso wyraził przekonanie, że partnerstwo między Europą a Pakistanem także w nadchodzących latach będzie owocne.
Zardari, wdowiec po zamordowanej w zeszłym roku byłej premier Benazir Bhutto, kandydował z ramienia jej Pakistańskiej Partii Ludowej. Od początku uważany był za faworyta sobotnich wyborów. Pakistańskiego szefa państwa wybierało kolegium elekcyjne, składające się z deputowanych do obu izb parlamentu federalnego oraz deputowanych z parlamentów czterech prowincji kraju.
Przed wyborami 53-letni Zardari deklarował, że jego priorytetowym celem będzie walka z terroryzmem. Stąd też w opinii Zachodu wszystko wskazuje na to, że Zardari będzie kontynuować strategię poprzedniego prezydenta Perveza Musharrafa, występując przeciwko postępującej "talibanizacji" Pakistanu.
Obserwatorzy podkreślają, że nowy prezydent będzie musiał uporać się z niezwykle trudną sytuacją - narastającego chaosu politycznego i ekonomicznego oraz wzrostem liczby aktów przemocy ze strony radykałów islamskich.