USA forsują nowy plan atomowego rozbrojenia Rosji
Stany Zjednoczone forsują w ramach grupy G-7 plan, w ramach którego przeznaczono by 20 mld dolarów na przyspieszenie rozbrojenia nuklearnego Rosji - podają źródła dyplomatyczne.
Pomagając Rosji w likwidacji jej znacznego arsenału nuklearnego, Waszyngton chce zapobiec uzyskaniu materiałów do produkcji broni masowego rażenia przez al-Qaedę i inne grupy terrorystyczne, które mogłyby wykorzystać nieszczelny system bezpieczeństwa w miejscach składowania tych materiałów.
W ramach funkcjonujących programów, USA obiecały przekazanie Rosji w następnym roku miliarda dolarów na nuklearne rozbrojenie.
Według dyplomatów, niektórzy członkowie grupy siedmiu najbardziej uprzemysłowionych krajów świata obawiają się, że Waszyngton chce szybko przystąpić do realizacji planu "10+10 na 10", zgodnie z którym USA miałyby przekazywać na likwidację rosyjskiego arsenału nuklearnego 10 mld dolarów, a inne kraje G-7 kolejne 10 mld przez 10 lat.
Szczegóły planu nie zostały jeszcze ustalone. Wiadomo, że zakłada on zwiększenie wysiłków na rzecz pomocy Rosji w rozwiązaniu problemu arsenału nuklearnego, składającego się z 30 tys. ładunków, oraz zapasów wzbogaconego uranu i plutonu, odziedziczonych po rozpadzie Związku Radzieckiego w 1991 r.
Władze USA przedstawiły plan w połowie kwietnia i chcą, by został on ogłoszony na szczycie G-8 (krajów G-7 i Rosji) w końcu czerwca w kanadyjskim kurorcie Kananaskis.
W G-7 zdania na temat planu są podzielone. Według dyplomatów, Niemcy i Kanada popierają plan w całości, Wielka Brytanii i Francja są zainteresowane koncepcją, ale chcą znać więcej szczegółów, natomiast Włochy i Japonia nie są nastawione zbyt entuzjastycznie, głównie ze względu na koszt oraz dużą skalę korupcji w Rosji.
Przedstawiciele władz USA sugerują również, że zamiast przekazywać Rosji miliardy dolarów, kraje G-7 mogłyby umorzyć część jej długów z czasów Związku Radzieckiego, a pieniądze na spłatę długu Moskwa przeznaczyłaby na nuklearne rozbrojenie.
Od 1991 roku Waszyngton przeznaczył setki milionów dolarów na przewidzianą w traktatach międzynarodowych likwidację oraz bezpieczne przechowywanie broni i materiałów jądrowych w państwach byłego Związku Radzieckiego.
W tym tygodniu prezydenci USA George W. Bush i Rosji Władimir Putin podpiszą traktat o redukcji do 2012 r. liczby strategicznych głowic nuklearnych do około 2000 z obecnych poziomów ok. 5000-6000. (miz)