Trwa ładowanie...
d2hrusz
korea
+1

USA – Donald Trump nie jest zadowolony z kontaktów z Koreą Północną. Dlatego nie chce poprawy stosunków pomiędzy dwoma Koreami?

USA – czy Donald Trump dąży do powstrzymania poprawy relacji między Koreami? Dowódca wojsk USA zablokował kolej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
USA – Donald Trump nie jest zadowolony z kontaktów z Koreą Północną. Dlatego utrudnia poprawę stosunków pomiędzy dwoma Koreami?
USA – Donald Trump nie jest zadowolony z kontaktów z Koreą Północną. Dlatego utrudnia poprawę stosunków pomiędzy dwoma Koreami? (iStock.com)
d2hrusz

USA - czy celowo wstrzymuje poprawę relacji między Koreami?

Vincent Brooks – dowódca wojsk amerykańskich w Korei Południowej zablokował plan sprawdzenia połączeń kolejowych pomiędzy dwoma Koreami. Swoją decyzję uzasadnił kwestiami formalnymi. Media Korei Południowej spekulują czy odmowa, nie była w rzeczywistości spowodowana niezadowoleniem USA wywołanym brakiem postępów w rozmowach z Koreą Północną o denuklearyzacji.

Wiadomo, że Vincent Brooks pełni również funkcję szefa dowództwa sił ONZ nadzorujących wykonywanie postanowień rozejmu, który został zawarty po wojnie koreańskiej w 1953 roku. To właśnie ono nie wydało zezwolenia na przewóz przez linię demarkacyjną sprzętu niezbędnego do przeprowadzenia planowanych badań trakcji kolejowej.

d2hrusz

Powód odmowy Brooksa

Po ogłoszeniu tej decyzji wicepremier Korei Południowej ds. zjednoczenia spotkał się z Brooksem jednak mimo starań nie udało mu się go przekonać do udzielenia zgody. Według informacji podanych przez agencję Yonhap powodem odmowy był fakt, iż mimo obowiązujących wytycznych Korea Południowa nie poinformowała o palnie przewozu sprzętu przez strefę zdemilitaryzowaną z 48-godzinnym wyprzedzeniem. Z kolei według „Dzoson Ilbo” decyzja Brooksa spowodowana była niekompletną dokumentacją planu.

USA i Korea Północna - brak postępów

Warto zaznaczyć, iż badanie stanu technicznego trakcji stanowi element starań o połączenie koleją dwóch Korei. Podczas kwietniowego szczytu w Panmundżomie głowy obu koreańskich wyraziły chęć naprawy dwustronnych stosunków i przedstawili szereg wspólnych przedsięwzięć. Jak wiadomo kolejny szczyt ma odbyć się już we wrześniu w Pjongjangu. Kim Dzong Un niejednokrotnie deklarował w tym roku skłonność do całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Miało to miejsce między innymi na historycznym spotkaniu z prezydentem Stanów Zjednoczonych – Donaldem Trumpem w Singapurze. Od czasu tego wydarzenia głowy USA i Korea Północna stale negocjują szczegóły denuklearyzacji. Trzeba jednak podkreślić, że według opinii ekspertów rozmowy te nie przynoszą zadowalających skutków. Świadczy o tym również nagłe odwołanie planowanej wizyty sekretarza stanu USA – Mike’a Pompeo w Korei Północnej. Donald Trump uzasadnił tą decyzję faktem, iż nadal nie odnieśli zadowalających postępów w sprawie denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

d2hrusz

Podziel się opinią

Share
d2hrusz
d2hrusz