Trwa ładowanie...
korea
+1
Maja Kołodziejczyk
31-08-2018 14:11

USA – Donald Trump nie jest zadowolony z kontaktów z Koreą Północną. Dlatego nie chce poprawy stosunków pomiędzy dwoma Koreami?

USA – czy Donald Trump dąży do powstrzymania poprawy relacji między Koreami? Dowódca wojsk USA zablokował kolej.

Share
USA – Donald Trump nie jest zadowolony z kontaktów z Koreą Północną. Dlatego nie chce poprawy stosunków pomiędzy dwoma Koreami?Źródło: iStock.com
d10bwam

USA - czy celowo wstrzymuje poprawę relacji między Koreami?

Vincent Brooks – dowódca wojsk amerykańskich w Korei Południowej zablokował plan sprawdzenia połączeń kolejowych pomiędzy dwoma Koreami. Swoją decyzję uzasadnił kwestiami formalnymi. Media Korei Południowej spekulują czy odmowa, nie była w rzeczywistości spowodowana niezadowoleniem USA wywołanym brakiem postępów w rozmowach z Koreą Północną o denuklearyzacji.

Wiadomo, że Vincent Brooks pełni również funkcję szefa dowództwa sił ONZ nadzorujących wykonywanie postanowień rozejmu, który został zawarty po wojnie koreańskiej w 1953 roku. To właśnie ono nie wydało zezwolenia na przewóz przez linię demarkacyjną sprzętu niezbędnego do przeprowadzenia planowanych badań trakcji kolejowej.

Powód odmowy Brooksa

Po ogłoszeniu tej decyzji wicepremier Korei Południowej ds. zjednoczenia spotkał się z Brooksem jednak mimo starań nie udało mu się go przekonać do udzielenia zgody. Według informacji podanych przez agencję Yonhap powodem odmowy był fakt, iż mimo obowiązujących wytycznych Korea Południowa nie poinformowała o palnie przewozu sprzętu przez strefę zdemilitaryzowaną z 48-godzinnym wyprzedzeniem. Z kolei według „Dzoson Ilbo” decyzja Brooksa spowodowana była niekompletną dokumentacją planu.

d10bwam

USA i Korea Północna - brak postępów

Warto zaznaczyć, iż badanie stanu technicznego trakcji stanowi element starań o połączenie koleją dwóch Korei. Podczas kwietniowego szczytu w Panmundżomie głowy obu koreańskich wyraziły chęć naprawy dwustronnych stosunków i przedstawili szereg wspólnych przedsięwzięć. Jak wiadomo kolejny szczyt ma odbyć się już we wrześniu w Pjongjangu. Kim Dzong Un niejednokrotnie deklarował w tym roku skłonność do całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Miało to miejsce między innymi na historycznym spotkaniu z prezydentem Stanów Zjednoczonych – Donaldem Trumpem w Singapurze. Od czasu tego wydarzenia głowy USA i Korea Północna stale negocjują szczegóły denuklearyzacji. Trzeba jednak podkreślić, że według opinii ekspertów rozmowy te nie przynoszą zadowalających skutków. Świadczy o tym również nagłe odwołanie planowanej wizyty sekretarza stanu USA – Mike’a Pompeo w Korei Północnej. Donald Trump uzasadnił tą decyzję faktem, iż nadal nie odnieśli zadowalających postępów w sprawie denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

d10bwam
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10bwam
d10bwam
Więcej tematów