Trwa ładowanie...

USA. Donald Trump do usunięcia? Izba Reprezentantów za 25. poprawką

USA. Donald Trump może zostać odwołany ze stanowiska. Wszystko przez Izbę Reprezentantów, która zatwierdziła rezolucję wzywającą do skorzystania z 25. poprawki. Wcześniej odrzucił ją wiceprezydent Mike Pence.

Share
USA. Donald Trump do usunięcia? Izba Reprezentantów za 25. poprawkąUSA. Donald Trump do usunięcia? Izba Reprezentantów za 25. poprawkąŹródło: PAP/EPA, fot: PAP/EPA/JIM LO SCALZO, JIM LO SCALZO
d27hcqb

Gorąco w USA. W nocy z wtorku na środę czasu polskiego Izba Reprezentantów zagłosowała za rezolucją wzywającą wiceprezydenta Mike'a Pence'a do skorzystania z 25. poprawki, co pozwoliłoby na usunięcie Donalda Trumpa ze stanowiska.

USA. Donald Trump do usunięcia? Izba Reprezentantów chce 25. poprawki

Wniosek w imieniu Partii Demokratycznej przed Izbą Reprezentantów złożył kongresmen Jamie Raskin z Maryland, który ponowił apel do wiceprezydenta Pence'a, by "zmobilizował on szefów resortów do zadeklarowania wobec przerażonego narodu, że Donald Trump nie może pozostać prezydentem".

Sekcja czwarta do 25. poprawki Konstytucji Stanów Zjednoczonych upoważnia wiceprezydenta i kierowników resortów w administracji Białego Domu do złożenia prezydentowi ad interim Senatu i przewodniczącemu Izby Reprezentantów pisemne oświadczenie, że prezydent nie może sprawować władzy i zadań swojego urzędu".

Zamieszki w Waszyngtonie: Piotr Mueller: USA, jako dojrzała demokracja, poradzą sobie

Mike Pence już wcześniej odmówił powołania się na 25. poprawkę. W liście do spiker Izby Reprezentantów Nancy Pelosi stwierdził, że takie działanie w jego opinii "nie jest najlepszym w interesie kraju czy zgodny z konstytucją".

d27hcqb

USA. DOnald Trump zagrożony. Izba Reprezentantów zagłosuje ws. impeachmentu

Jak informuje stacja CNN, rezolucja Izby Reprezentantów to symboliczna nagana wobec Donalda Trumpa, którego uważa się za prowodyra zamieszek, które wybuchły w USA 6 stycznia.

25. poprawka to tylko jedna z możliwości odwołania Donalda Trumpa ze stanowiska prezydenta Stanów Zjednoczonych. Drugą jest procedura impeachmentu - postawienia głowy państwa w stan oskarżenia.

Decyzja w tej sprawie ma zapaść w środę. Właśnie na ten dzień Izba Reprezentantów zaplanowała głosowanie. Jeżeli wniosek przejdzie przez Izbę Niższą, co ze względu na przewagę demokratów wydaje się formalnością, trafi on do Senatu, gdzie rządzą republikanie. By wniosek o impeachment został ostatecznie zatwierdzony, demokraci będą potrzebowali w Izbie Wyższej aż dwóch trzecich głosów wszystkich senatorów.

A to jest coraz bardziej prawdopodobne. Amerykańskie media donoszą, że szef republikanów w Senacie Mitch McConnell jest przychylny wobec impeachmentu. Według prawicowej stacji Fox News McConnell ma być wściekły na Donalda Trumpa, a odwołanie go z urzędu ułatwi usunięcie z partii.

d27hcqb

Źródło: CNN

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d27hcqb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27hcqb
d27hcqb
Więcej tematów