ŚwiatUSA: broń, która nie zabija

USA: broń, która nie zabija

Bakterie rozkładające gumę, broń chemiczna ograniczająca możliwość ruchu, dodatki do środków smarnych uniemożliwiające pracę maszyn - oto najnowsze amerykańskie pomysły na broń obezwładniającą - podaje Rzeczpospolita za magazynem New Scientist.

Raport o niezabijającej broni przygotowany został przez panel naukowców, zgromadzonych przez amerykańską National Academy of Sciences. Ich zadaniem była ocena inicjatyw podjętych przez program Pentagonu "Joint Non-Lethal Weapons". Jak twierdzi New Scientist, prace nad "poważnym" zastosowaniem broni niezagrażającej życiu ruszyły na dobre dopiero w 1993 roku, po niepowodzeniu amerykańskiej misji pokojowej w Somalii.

Już w 1998 roku Office of Naval Research zaproponowało genetycznie zmodyfikowane organizmy, które wytwarzają enzymy "trawiące" drogi i pasy startowe lotnisk. Kolejnym krokiem byłoby opracowanie mikroorganizmów niszczących metale, plastiki, a nawet paliwa. Organizmy miały zostać tak "zaprogramowane", by ginąć po wykonaniu pracy - tak aby nie przeszkadzać później zwycięzcom.

Wyniki prac zostały jednak utajnione, wiadomo tylko, że opatentowano genetycznie zmieniony mikroorganizm niszczący poliuretan, wykorzystywany m.in. do pokrywania elementów okrętów i samolotów. Z podobnym pomysłem wystąpiło laboratorium biotechnologiczne Brooks Air Force Base w San Antonio w Teksasie. Zmodyfikowane bakterie miały rozkładać paliwa i plastiki.

Do walki wykorzystywane mają być jednak nie tylko genetycznie zmodyfikowane bakterie. Grupa naukowców z Oak Ridge National Laboratory w Tennessee zaproponowała wykorzystanie silnych pól elektromagnetycznych, które mogą spowodować utratę pamięci bezpośredniej (krótkotrwałej) lub całkowicie sparaliżować osobę, przeciw której zostaną użyte. (jask)

Więcej: rel="nofollow">Rzeczpospolita - (Nie)zabójcza brońRzeczpospolita - (Nie)zabójcza broń

produkcjausabroń

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)