Trwa ładowanie...

USA boją się monet kanadyjskich szpiegów

Departament Obrony USA w specjalnym raporcie poinformował o tajemniczych kanadyjskich monetach, które opisuje jako nowy szpiegowski wynalazek. Znajdujące się w nich przekaźniki fal radiowych mogą śledzić każdy ruch nabywcy monet. Znaleziono je u Amerykanów podróżujących po Kanadzie.

USA boją się monet kanadyjskich szpiegówŹródło: AP
dq49pjr
dq49pjr

Rząd USA ogłosił, że monety znaleziono u Amerykanów pracujących w Departamencie Obrony, którzy przewozili tajne dokumenty po Kanadzie od października 2005 do stycznia 2006 r. Eksperci potwierdzili, że przekaźniki zamontowane w monetach, jeśli w ogóle istnieją, mogłyby służyć do celów szpiegowskich.

W raporcie Departamentu Obrony nie jest sprecyzowane, kto mógłby śledzić pracowników Departamentu Obrony i dlaczego. Nie ujawniono też, w jaki sposób Pentagon to odkrył.

- To, co się znalazło w raporcie, to fakty. Wciąż mamy w tej kwestii wiele pytań- powiedziała Martha Deutscher, rzecznik służb specjalnych. Kanadyjskie służby specjalne ogłosiły, że nic nie wiedziały o tajemniczych monetach, a ich rzecznik Barabara Campion obiecała, że Kanada będzie blisko współpracować z USA w tej kwestii.

- Nie słyszałam o żadnym przekaźniku, który mieściłby się w monecie i mógł przekazywać dźwięki na odległość kilometrów- powiedziała aktywistka Katherine Albert, któr uważa, że taka technologia jest dużym zagrożeniem dla prywatności.

- Moneta to nie jest dobre miejsce na zamontowanie takiego przekaźnika. Lepiej zamontować to w czymś, co nie zostanie zaraz zostawione lub wydane- powiedziała Jeff Richelson, badacz i autor książek o CIA i technikach szpiegowskich. - Nie wydaje mi się to prawdopodobne.

dq49pjr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dq49pjr
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj